Advertisement

ABD hisse senetleri, dün Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi'nin son dört yılın en yüksek seviyesine yaklaşmasının ardından, dayanıklı tüketim malları siparişlerinin son üç yılın en hızlı düşüşünü göstermesi ve 20 kentteki konut fiyatlarının beklenenden daha fazla düşmesi ile birlikte, fazla bir değişiklik göstermedi.

ABD'nin piyasa değeri açısından en büyük online seyahat şirketi Priceline.com Inc. ve otomobil parçaları perakendecisi AutoZone Inc., karlarının ve satışlarının beklenenden daha iyi çıkmasının ardından yüzde 1.6'nın üzerinde değer kazandı. Phoenix Üniversitesi'nin işletmecisi Apollo Group Inc., faliyet karı tahminini düşürmesinin ardından yüzde 15 geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 0.1 artarak New York saati ile 09:39'da 1,368.91 puana çıktı. Dow Jones Endeksi ise 1 puan ya da yüzde 0.1'in altında bir çıkışla 12,982.49 puana geldi.

ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri, Aralık ayında yüzde 3.2 yükseldikten sonra, Ocak ayında yüzde 4 ile beklenenden hızlı bir düşüş gösterdi. 20 ABD kentinde konut fiyatlarını ölçen S&P/Case-Shiller Endeksi, Kasım ayında yüzde 3.9 düştükten sonra Aralık ayında yüzde 4 geriledi. Bloomberg News'un anketine göre, bu verinin yüzde 3.7 düşmesi bekleniyordu.

S&P 500 Endeksi, beklenenden daha iyi çıkan ekonomik veriler ve şirket karlarının etkisi ile, bu ayı da yükselişle kapatmaya yöneldi. Bu durumda, endeks üçüncü ayı da yükselişle geçirerek, son bir yılın en uzun süreli aylık yükseliş dönemini yaşayacak. S&P 500 Endeksi'nde 9 Ocak'tan bu yana kar açıklayan 456 şirketin yüzde 67'sinin karı beklentilerin üzerinde gerçekleşti.