Advertisement

İspanyol ve Fransız tahvillerinin borçlanma oranları gerilerken ABD işsizlik başvurularının son dört yılın düşüğünde gerçekleşmesinde moral bulan Avrupa hisse senetleri ortalama olarak değer kazandı, Stoxx Avrupa 600 Endeksi 1998'den beri en iyi yıla başlangıcını genişletmiş oldu.

dünyanın en büyük su kuruluşlarında olan Veolia Environnement SA hisseleri 2008 ekim ayından beri en büyük sıçrayışını gerçekleştirdi. En büyük insan kaynakları şirketlerinden olan Adecco SA hisseleri şirketin tahminlerin üstünde kar açıklamasının ardından yüzde 8.5 değer kazandı. Vivendi SA hisseleri ise şirketin ancak 2014 yılında eski görünümüne dönebileceğini açıklamasının ardından yüzde 10 değer kaybetti.

Stoxx 600 yüzde 1 artışla 267.06 seviyesinden kapandı. Endeks geçtiğimiz ay yüzde 3.9 tırmanırken bu yıl ise yüzde 8.1 artış kaydetti. Euro Bölgesi'nin borç krizinin üstesinden gelebileceğine dair iyimserlikten ve ABD ekonomik verilerinin tahmninlerin üstünde gelemsinden beslenen endeks, 1998 yılından beri en iyi ocak - şubat ayı performansını gösterdi.

Batı Avrupa'nın 18 ulusal gösterge endeksinden Norveç hariç tamamı günü artıda kapattı. Almanya'nın Dax Endeksi yüzde 1.3 yükselirken Fransa'nın CAC 40 Endeksi ise yüzde 1.4 artıya geçti, İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi de yüzde 1 çıkış gösterdi.