Advertisement

TL simgesinin tasarımcısı Tülay Lale, beş kardeş olduklarını ve beşinin de isimlerinin ''T'' ile soy isimlerinin de ''L'' ile başladığını belirterek, ''Bu anlamda aslında ailemizin isminin paramıza kazındığını düşünüyoruz'' dedi.


Merkez Bankasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla kamuoyuna açıklanan TL'nin simgesinin tasarımcısı Lale, TL'ye simge tasarlamanın, her ajans gibi kendilerinin de rüyası olduğunu söyledi.

Bu rüyanın peşinden giderek, TL Simge Yarışmasına katıldıklarını dile getiren Lale, ''Ancak tabii bu büyük bir sorumluluk ve büyük bir yük. Yaptığınız şey öyle alelade bir şey olmamalı, farklı yönlere çekilmemeli, dünya piyasalarında kabul görmeli ve markalaşma süreci çok hızlı olmalı. Bunlar göz önünde bulundurularak büyük bir koşuşturma başladı'' diye konuştu.

Hazırlık aşamasında birden fazla tasarım yaptıklarını ve üzerinde çok konuştuklarını aktaran Lale, şunları kaydetti:

''Öncelikle kullanımı çok kolay olması gerekiyordu. Hem elle çizilirken hem de bilgisayarda kullanılırken kolay olmalıydı. Onun haricinde marka olabilmesi için bazı kriterlerde gerekirdi. İleride promosyon ürünlerine dönük de rahat kullanımı olan bir simge olmalıydı. Ayrıca modern olmalıydı. Dolar ve avronun simgeleri bilinen simgeler. En az onlar kadar bilinir olmalıydı diye düşündük ve çalışmaya başladık.

Tasarımı 3 kişi yaptık ve 1,5-2 ay kadar sürdü. Yapılan tasarımları önce biz kendi içimizde eleyerek 3'e düşürdük. O 3 tasarımı da biraz daha geliştirme adına versiyonlarını yaptık ve o versiyonların içinden de yine kendi aramızda oy birliğiyle 3 tane hazırlayarak gönderdik.''-''2 çizgi istikrarı ve yükselmeyi gösteriyor''

Tülay Lale, tasarımda ''T'' ve ''L'' harflerinin olması ve değerini taşıyacak bir simge olması gerektiğini belirterek, çalışmalarda bunları göz önünde bulundurduklarını ifade etti.

Kendi tasarımlarında, dik ve düz çizginin üzerindeki 2 çizginin daha yatay olduğunu, ancak Merkez Bankasının bunu eğimli hale getirdiğini anlatan Lale, ''Bu 2 çizgi doğu ve batı arasındaki köprüyü de simgeliyor. Bu çizgilere eğim verilmesi, Başbakanımızın söylediği ilerlemeyi gösterdiğini düşünüyoruz. O da istikrarı ve yükselmeyi gösteriyor'' dedi.-''Ekip olarak tarihe geçtiğimizi düşünüyoruz''

Yarışmanın sonucunun açıklanmasıyla, gününün çoğunlukla televizyon programlarına katılmakla geçtiğini dile getiren Lale, yapılan yorumlara çok fazla bakamadığını ifade etti.

Lale, simgenin ''Tayyip Erdoğan'ın baş harflerine, haç işaretine, Ermeni para birimine ve euroya benzetilmesi'' eleştirilerine karşı da ''Bizim mantığımız zaten şuydu; bu simge euro ve dolarla yarışacak bir simge olmalıydı. Herkes, 'simgeyi gördüğümüzde euro aklımıza geliyor' diyor ama ben de diyorum ki euro ve doları gördüğünde herkesin aklına TL gelecek'' yanıtını verdi.

Bir anda Türkiye'de en çok konuşulan kişilerin başında gelmesini ise büyük bir gurur olarak nitelendiren Lale, bahsedilmenin haricinde ekip olarak tarihe geçtiklerini düşündüklerini, bunun da kendileri için yeterli olduğunu söyledi.-''Yarışmanın ödülünü ağabeylerime vereceğim''

Yarışmanın ödülü olan 25 bin lirayı kendi haricinde tasarımı yapan iki kişiye vereceğini belirten Lale, şöyle devam etti:

''O iki kişi Türesin Lale ve Tahsin Lale. İkisi de benim ağabeyim. Biz beş kardeşiz ve beşimizin de isimleri 'T' ile soy isimlerimiz de 'L' ile başlıyor. Bu anlamda aslında ailemizin isminin paramıza kazındığını düşünüyoruz. İlk iki çocuğun ismi konulurken bir tesadüf olmuş ama annemle babam son üçünü düşünerek koymuşlar. TL'nin simgesini bizim yapmamız belki de yıllar önce yazılan bir kaderdi.''-''Simgenin tanıtıcısı da olmak isteriz''

Simgenin çok rahatlıkla promosyon ürünler için de kullanılabileceğini dile getiren Lale, ''Yanlış hatırlamıyorsam eğer yarışma koşullarında simgenin telif hakkının Merkez Bankasında olduğu gibi bir madde vardı, ancak çok net hatırlamıyorum'' dedi.

Lale, simgenin markalaşma sürecinde yapılacak tanıtımın da çok önemli olduğunu vurgulayarak, ajans olarak simgenin yaratıcısı oldukları gibi tanıtıcısı da olmak istediklerini ifade etti.

Simgenin çiziminin zor olduğu yönündeki eleştirilere de katılmadığını dile getiren Lale, bu görüşünü simgeyi çizerek kanıtladı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Mart 2012 Çarşamba, 09:43 Misafir zaten bu tipler böyledir, kendi beceriksizliklerini başkalarına hakaret ederek örtmeye çalışırlar, neticede tasarımı yapan kişiler koskoca türkiye cumhuriyetinin vatandaşları, neden parayı sahiplenmesin, herkes sahiplenmeli, bu ülkede hiçbirşey yapmayıp yapılan güzel şeylerede çamur atmak bu tipler için geçerli, bunlardan çok fazla var, allah akıl fikir ve ileri görüşlük nasip etsin ne dim artık.
03 Mart 2012 Cumartesi, 10:57 Misafir ne alakası var ailenizin ismiyle kaç gündür aynı şeyleri söyleyip duruyo bu hanım efendi ve kimsede çıkıp demiyor sen ne yapıyorsun koskoca türkiye cumhuriyetinin parasıyla kendi ailesin özdeş tiren bu hanım efendiye yeter yetre yeter bir simge tasarladın diye parayadamı sahip çıkacaksın be kadın artık sus
02 Mart 2012 Cuma, 23:11 Misafir çok düşünülmüş bişey değil.tamamen çakma euro