Advertisement

Uluslararası piyasalar, ABD'de işsizlik başvurularının son dört yılın en düşük seviyesinde seyretmesi ve Avrupalı liderlerin kurtarma fonuna ödemeleri hızlandırmasından destek buluyor. Asya hisse senetleri yükselerek 11'nci haftayı da kazançla geçirmeye hazırlanırken, Kore para birimi won değer kazandı ve Avustralya CDS'leri geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:04'te yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu. Endeks bu hareketle birlikte, haftayı yüzde 0.4 kazançla tamamlamayı hedefliyor. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yaklaşık yüzde 0.1 yükseldi. Güney Kore wonu yüzde 0.3 değer kazanırken, yen 16 önemli para biriminin tümü karşısında düştü. Petrol dün varil başına 110.55 dolara gördükten sonra yüzde 0.3 geriledi.

Çin'de politika yapıcılar, gelecek hafta yapılacak olan Halk Partisi yıllık kongresinde, ekonomik büyümeyi desteklemek için öneriler getirebilir. Euro Bölgesi maliye bakanları bölgenin kurtarma fonuna, Yunanistan'ın borçlarının yeniden yapılandırılması için tahvil ihrac etme yetkisi verirken, International Swaps & Derivatives Association, Yunanistan'ın 3.25 milyar dolarlık CDS'lerinin çalıştırılmayacağını açıkladı. ABD'de dün işsizlik başvuruları 2,000 düşerek 351,000'e indi ve ekonomistlerin beklentilerinden daha iyi bir seviyede gerçekleşti.

Tokyo'da Mitsubishi UFJ Asset Management Co.'dan stratejist Kiyoshi Ishigane, "ABD ekonomisi genel anlamda ılımlı bir toparlanmaya yönelmiş durumda ve bu durum hisse senetlerini destekliyor" dedi ve "Yunanistan'ın borç krizi henüz tam olarak çözülmedi, ancak şimdilik sakinleşti" değerlendirmesinde bulundu.