Advertisement

ABD hisse senetleri, finans hisselerindeki ralli ile birlikte, işsizlik başvurularının son dört yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından yükseldi. Bu hareket sonucu, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

JPMorgan Chase & Co. ve Bank of America Corp., İspanya ve Fransa'da borçlanma maliyetlerinin düşmesinin desteği ile en az yüzde 1.8'lik yükselişler gerçekleştirdi. ConocoPhillips, petrol fiyatlarının varil başına 110 dolar civarında seyretmesi ile birlikte yükseldi ve enerji üreticilerine gelen alışlara öncülük etti. ABD'nin en büyük giyim-kuşam perakendecisi Gap Inc., aynı-mağaza satışlarının tahminlerin üzerinde çıkması sonrası yüzde 7.2 prim yaptı. General Motors Co., sürpriz bir şekilde ABD'deki satışların arttığını duyurmasının etkisi ile yüzde 1.7 değer kazandı.

S&P 500 Endeksi, Şubat ayını da yükselişle kapayıp üç ay üst üste kazanç gösterdikten sonra dün de  yüzde 0.6 yükselerek günü 1,374.09 puandan tamamladı. Dow Jones Endeksi ise 28.23 puan ya da yüzde 0.2 yükselerek 12,980.30 puana indi.

Naples, Florida'da HighTower’s Masterson idari direktörü ve ortağı Mark Masterson, "Dünyayı ateşe vermiyoruz ama ekonomide iyileşme var" dedi ve "Avrupa'dan gelen risk azaldı. Henüz bu riskin giderlip giderilmediğini bilmiyorum. Bu noktada söyleyebileceğim en iyi şey, riskin ertelenmiş olduğu" değerlendirmesinde bulundu.