Advertisement

Asya hisse senetleri, ABD'de işsizlik başvurularının son dört yılın en düşük seviyesine inmesi ve Avrupalı liderlerin krizi durdurmak için daimi kurtarma fonuna yapılacak ödemeleri hızlandırma konusunda anlaşmaya varmaları sonrası yükseldi. Bu hareket sonucu, gösterge endeks, rekor kıran haftalık bazda yükseliş dönemini daha da uzatmaya hazırlanıyor.

Konut cephesi işinden gelen cirosunun büyük bölümünü ABD'den elde eden James Hardie Industries NV, Sydney'deki işlemlerde yüzde 0.8 değer kazandı. Avrupa'nın piyasa değeri açısından en büyük bankası HSBC Holdings Plc, Hong Kong'daki işlemlerde yüzde 1.4 yükseldi. Güney Kore'nin bir numaralı otomobil üreticisi Hyundai Motor Co., ABD'deki satışlarının geçen ay artış göstermesinin ardından, Seul'deki işlemlerde yüzde 3 prim yaptı. Japonya'nın satışlar bakımından üçüncü büyük gemicilik şirketi Kawasaki Kisen Kaisha Ltd., Asya'dan Avrupa'ya konteynır taşıma ücretlerinin artmasının etkisi ile yüzde 6.4'lük bir sıçrama gerçekleştirdi.

Tokyo'da Mitsubishi UFJ Asset Management Co.'dan stratejist Kiyoshi Ishigane, "ABD ekonomisi genel anlamda ılımlı bir toparlanmaya yönelmiş durumda ve bu durum hisse senetlerini destekliyor" dedi ve "Yunanistan'ın borç krizi henüz tam olarak çözülmedi, ancak şimdilik sakinleşti" değerlendirmesinde bulundu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 yükselerek, Tokyo saati ile 13:54'te 128.36 puana çıktı. Endeks bu hafta için yüzde 0.3'lük kazanç gerçekleştirmeye yönlendi ve haftalık kazanç serisini 10'ncu haftaya taşıyor. Bu seri, endeksin başlangıç yılı olan 1988'den bu yana en uzun haftalık çıkış dönemini işaret ediyor. Hisse senetleri, ABD ekonomisindeki toparlanmanın gücüne yönelik iyimserlik ve Çin'in para politikasını daha da gevşetebileceği beklentilerinden destek buldu.

Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.6, Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.3 ve Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.3 yükselis gösterdi.