Advertisement

Yen, Japonya'da tüketici fiyatlarındaki düşüşün, merkez bankasının enflasyon hedefini tutturmak için para politikasını daha da gevşeteceği beklentilerini artırmasının ardından önemli para birimlerinin tümü karşısında değer kaybetti.

Dolar, Morgan Stanley'in ABD para birimi için tahminini yükseltmesinin ardından, yen karşısında dokuz ayın zirvesine çok yaklaştı. Euro yen karşısında, AB liderlerinin kurtarma fonuna verilecek fonların hızlandırılması konusunda anlaşma sağlamalarının ardından değer kazandı. Güney Kore wonu, ihracatın geçen ay arttığını gösteren veri sonrası değer kazandı.

Tokyo'da Ueda Harlow Ltd. kıdemli Döviz stratejistlerinden Toshiya Yamauchi, "Piyasada Japonya Merkez Bankası'nın bir sonraki toplantısında para politikasını daha da gevşeteceği yönünde beklentiler var" dedi ve TÜFE rakamı hala negatif ve merkez bankasının hedefinin çok uzağında" değerlendirmesinde bulundu.

Yen euro karşısında yüzde 0.4 düşerek, Londra saati ile 06:42'de 108.37 seviyesine geriledi. Japon para birimi dolar karşısında, 27 Şubat'ta 81.67 ile 31 Mayıs'tan bu yana en zayıf seviyesine geriledikten sonra, yüzde 0.4 düşerek 81.44 seviyesine indi. Euro dolar karşısında 1.3311 dolar seviyesinden 1.3307 dolar seviyesine geldi.

Japonya'da taze gıda hariç tüketici fiyatları Ocak ayında yıllık yüzde 0.1 düştü ve düşüşünü dördüncü aya taşıdı.

Japonya Merkez Bankası 14 Şubat'ta yaptığı açıklamada enflasyon hedefini yüzde 1 olarak belirlediğini duyurmuş ve varlık alım fonunu ikiye katlamıştı. Banka'nın 2 gün sürecek politika toplantısı 12 Mart'ta başlayacak.