Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, Amerika'da işsizlik başvurularındaki düşüşten ve önümüzdeki hafta Çin'in büyümeyi destekleyen politikaları Ulusal Kongre'ye getireceği spekülasyonunundan sonrası yükseldi. Gösterge endeks, bu hareketle birlikte, 3. haftayı da kazançla geçirmeye yöneldi.

Güney Kore'nin en büyük otomobil üreticisi Hyundai Motor Co., yüzde 1.9 değer kazandı ve Kia Motors Corp., Amerika'da kombine satışların Şubat ayında yüzde 26 artmasıyla yüzde 1.4 prim yaptı. China Vanke Co.'nun bu yıl daha fazla konut satışı hedeflediğini belirten raporun ardından Çinli
gayrimenkul hisseleri yükseldi. Hanjin Shipping Co., Seul'da, kargo ücretlerinin artmasından dolayı 7 ayın en yükseğine çıkarak ralli yaptı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, Singapur saatiyle 14:55 de yüzde 0.4 kazançla 1,080.63 puana çıktı ve böylece 3 Ağustostan bu yana en yüksek kapanışını yapmaya hazırlanıyor. Endeks bu hafta yüzde 1.2 yükseldi. Çin'in Şanghay Bileşik Endeksi, yasalara göre ülkenin en yüksek devlet birim, olan Ulusal Halk Kongresi öncesinde yüzde 1.4 arttı. Vietnam'ın gösterge endeksi VN, Asya'daki en yüksek çıkışı yaptı ve yüzde 2.7 yükseldi. Filipinler Borsası Endeksi, yüzde 1.6 artarak rekor bir kapanış yaptı.

Jakarta'da PT Mandiri Manajemen Investasi varlık yöneticilerinden Aldo Perkasa "İşsizlik verilerindeki kaydadeğer iyileşme Amerika'da tüketimin arttığına işaret ediyor. Bu da gelişen piyasalardaki ihracatçılar için oldukça olumlu bir durum. Çin'de tüketimin payı Amerika'daki kadar yüksek değil. Bu gerçek de ekonomiyi canlandırmak için neden devlete ihtiyaçları olduğunu açıklar nitelikte." şeklinde konuştu.