Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Euro bölgesi liderlerinin kalıcı kurtarma fonuna aktarılacak ödemeleri hızlandırma konusunda anlaşmalarının ardından durgun seyrediyor. Bu hareketle birlikte, gösterge endeks Stoxx Europe 600 haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. Asya hisse senetleri yükselirken Amerika endeks vadelileri düştü.

Commerzbank AG ve International Power Plc, sırasıyla, bankalara ve kamu hizmet kuruluşlarına gelen alımlara öncülük etti. Her iki sektör, Goldman Sachs Group Inc.'in hisse tavsiyesini arttırmasının ardından, gösterge endeksindeki gruplar arasıdna en hızlı yükselişi gösteren sektörler oldu. SBM Offshore NV, piyasalarda canlanmaya yönelik öngörülerinin ardından yüzde 12 değer kazandı. Belgacom SA, karında düşüş olduğunu açıklamasının ardından yüzde 4.7 düştü.

Stoxx 600 Endeksi, Avrupa liderlerinin Brüksel'de ikinci kez biraraya gelmeleriyle, Londra saatiyle 09:39 da yüzde 0.1'in altında artarak 267.31 puana ulaştı. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 yükselirken, Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı aynı oranda düştü.

CamGestion Paris'de fon yöneticisi olan Bruno Ducros, "Kurtarma planının onaylanması iyi bir haber. Çok fazla likidite var ama endişeler de var. Avrupa'nın borç krizi henüz çözüme kavuşmadı. Piyasalar biraz kararsız" şeklinde konuştu.

Stoxx 600 Endeksi geçen ay yüzde 3.9 arttı ve 2012'nin başından 29 Şubat'a kadar olan süre içinde yüzde 8.1 yükseldi. Böylece Endeks, 1998'den sonraki en yüksek Ocak-Şubat çıkışını, Euro Bölgesi'nindeki borç krizinin aşılacağı ve Amerika'daki ekonomik verilerin tahminlerin üzerinde
çıkmasına dayanarak gerçekleştirdi. Gösterge endeksi haftayı yüzde 1'lik bir kazançla kapatmaya hazırlanıyor.