Advertisement

Almanya'da perakende satışlar Ocak ayında, yükselen petrol fiyatlarının enflasyonu artırmasının etkisi ile beklenmedik bir şekilde düştü.

Enflasyon ve mevsimsel dalgalanmalardan arındırılmış rakamlar göre, perakende satışlar, Ocak ayında önceki aya göre yüzde 1.6 düştü. Satışlar Aralık ayında yüzde 0.1 artmıştı. Bloomberg News'un anketine katılan 22 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 0.5 artması bekleniyordu. Perakende satışlar, Ocak ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.6 arttı.

Avrupa'daki borç krizi, Almanya'nın ihracatının önemli bölümünü gerçekleştirdiği Avrupa ülkelerinde büyümeyi olumsuz etkiliyor ve yükselen enerji maliyetleri enflasyonu geçen ay yüzde 2.5 seviyesine yükseltti. Ancak işsizlik oranı halen 20 yılın en düşük seviyesinde ve son veriler, ülkenin resesyondan kaçınabileceğini işaret ediyor. GFK SE'nin bu haftaki tahminine göre, Tüketici Güveni Mart ayında son 12 ayın en yüksek seviyesine çıkacak.

Standard Chartered Bank Londra ofisinden ekonomist Thomas Costerg, "Artan petrol fiyatları ile ilgili halen endişeler var ve bu durum, tüketimin sınırlı kalmasına neden olabilir" dedi ve "Ancak Avrupa borç krizine ilişkin bazı iyi haberler var ve bu durum beklentileri olumlu etkiliyor" değerlendirmesinde bulundu.