Advertisement

Uluslararası piyasalar, İspanya'nın 2012 yılı için bütçe açığı hedefini yükseltmesi ve Almanya'da perakende satışların beklenmedik bir şekilde düşmesinden olumsuz etkileniyor. Avrupa hisse senetleri ve ABD endeks vadelileri düşerken, euro değer kaybetti. CDS'ler yükseldi ve petrol fiyatları geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 07:45'te yüzde 0.2 aşağıda seyrediyordu. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.4 geriledi. İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi son üç günde ilk kez yükseldi ve Avrupa ülke CDS'leri son dört günde ilk kez yukarı yönde hareket etti. 10 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi dört baz puan gerileyerek yüzde 1.83'e indi. Dolar Endeksi yüzde 0.6 yükselirken, petrol fiyatları yüzde 0.8 düşerek varil başına 107.96 dolara indi.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, bütçe açığının gayrı safi iç hasılaya oranı için yüzde 5.8 ile yeni bir hedef açıkladı. Ancak İspanya, Avrupa Birliği ile daha önce, bu oranın yüzde 4.4 seviyesinde olması konusunda anlaşmıştı. Almanya'da perakende satışlar Ocak ayında, yüzde 0.5 artması beklenirken yüzde 1.6 düştü.

Zürih'te Credit Suisse Group AG sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Rasmus Rousing, "Euro Bölgesi ekonomisi konusunda halen bazı endişeler var ev bu konudaki belirsizlik devam ettiği sürece, Alman tahvil faizleri düşük kalmaya devam edecek" dedi ve "Avrupa Merkez Bankası'nın likidite operasyonu çevre ülkelerinin tahvillerine bir miktar destek sağladı, ancak halen bu ülkelerde riskler var" değerlendirmesinde bulundu.

Euro Bölgesi maliye bakanları dünkü toplantıda, bölgenin kurtarma fonununa, Yunanistan'ın borç yeniden yapılandırması için tahvil ihrac etme yetkisi verdi.