Advertisement

Sinop Valisi Ahmet Cengiz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sinop tarihi yarımadasının yüzyıllar önce zaten bir ada olduğunu, denizin Selçuklular döneminde doldurulduğu söyledi.

Turizm ve ulaşım açısından değerlendirilmek üzere açılacak bir kanal ile Sinop'u yeniden ada haline getirmeyi planladıklarını belirten Cengiz, ''Durumu tartışmaya açtık ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı'na teklifte bulunup işin uzmanları ile teknik bir çalışma yapılmasını talep ettik. Önümüzdeki aylarda konuyu bilimsel olarak kamuoyuna sunacağız. Umarım proje gerçekleşir ve Sinop'un hayali gerçek olur'' diye konuştu.

Sinop'un ada olmasıyla Sinopluların bir rüyasını gerçekleştireceklerini ifade eden Vali Cengiz, şunları söyledi:

''Sinop, 3 tarafı denizle çevrili olan bir yarımada üzerinde kurulu. Bazı tarihi kaynaklara göre bir ada olan eski Sinop kentinde, iki denizi birbirine bağlayan kanalın Selçuklular döneminde doldurulduğu ve Sinop'un bir ada kenti olmaktan çıktığı belirtiliyor. Sinop'un yeniden ada olması hemşehrilerimizin bir rüyası. Bunu yeniden gerçekleştirebilmek çok zor bir olay değil. Kenti anakaraya bağlayan boğazın genişliği sadece 300 metre. Sinop'un ada haline gelmesinin iki önemli gerekçesi var. Birincisi Sinop'un turizmden beklentilerini karşılamak. İkincisi ise kuzeye bakan deniz ile güneye bakan deniz arasında dalga farkı var. Gemiler ve teknelerimiz güneye bakan limanda demirliyor. Kuzeye bakan denize geçmek istediklerinde 1 saate yakın zaman seyahat etmeleri gerekiyor. Halbuki bu açılacak kanal ile kısa sürede gemiler kuzey denizine geçebilecekler'' dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Mart 2012 Pazar, 20:02 Misafir kanal gereksiz bir fantaziiiiiiiiiii
02 Mart 2012 Cuma, 18:34 Misafir dünyada çoğu ülke adayi yarimadaya çevirmeye çalişirlar bizdeki kafalarda tam tersini........
02 Mart 2012 Cuma, 16:42 Misafir ne olacak tanker trafiği mi rahatlayacak, ne olacak deniz ticaret yolu 2 bin mil mi kısalacak... vergilerimizi çarçur etmeyin, senin keyfinle mi kuruluyor mali bütçe sayın vali...