Advertisement

Amerikan endeks vadelileri, AB liderlerinin kalıcı kurtarma fonuna daha hızlı sermaye aktarma konusunda anlaşmasının ardından düştü. Bu hareket, Standard & Poors 500 (S&P 500) Endeksi'nin haftalık kazancının bir kısmını geri verebileceğini işaret ediyor.

Motricity Inc., ilk çeyrekte, gelirlerinin analistlerin tahminlerinin altında kalmasının ardından düştü. Shutterfly Inc., online fotoğraf hizmeti servisi sağlayıcısı Kodak Gallery from Eastman Kodak Co.'yu alma konusunda anlaşmaya varmasının ardından yükseldi.

S&P 500 Endeksi Mart vadeli kontratları, New York saatiyle 06:10'da yüzde 0.2 değer kaybederek 1,371.5 puan oldu. Bu hareket, endeksin hafta başından bu yana elde ettiği yüzde 0.6'lık kazancın bir kısmını geri verebilileceğini işaret ediyor. Dow Jones vadelileri 20 puan yada yüzde 0.2 değer kaybederek 12,953 puana geriledi. ABD hisse senetleri, finans hisselerindeki rallinin ve işsizlik başvurularının son 4 yılın en düşük seviyesine inmesinin desteği ile yükseldi. S&P 500 Endeksi, bu hareket sonucu, 2008'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Paris merkezli Raymond James Asset Management International para yöneticisi Louis De Fels, "Bunun oldukça iyi bir ralli sonrası kar realizyonu olduğunu düşünüyorum. Yılın bütünü için hala pozitifiz." şeklinde konuştu.

AB üyesi 27 ülke, borç krizine karşı Euro Bölgesi'nin savaşı kazanması için kalıcı kurtarma fonuna sermaye aktarımını hızlandırmayı kabul etti. AB ülkeleri 500 milyar euroluk (666 milyon dolar) fonun ilk iki taksidini bu yıl içinde ödeyip, sermayelendirmesini planlanandan 1 yıl önce, 2015 yılında
tamamlayabilecekler. Kesin karar günün ilerleyen saatlerinde belli olacak.

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Mart 2012 Cuma, 23:32 Misafir avrupa merkez bankasının 21 aralık 2011 de ve sonrasında yaptığı ltro tutarı 1 trilyon euro bugünkü verilerde avrupa merkez bankasının gecelik repo mevduatına yatırılan para 777 milyar euro ile yeni bir rekor kırılmış gelişme için verilen bu paralar tekrar avrupa merkez bankasına döndüğüne göre kalkınma için piyasaya yansıyan likidite ile bu nasıl olacak ........zorrrrrrrrrr