Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notunu ''Ca''dan ''C''ye çekti.

Moody's, Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notunu, bu ülkenin özel sektör kreditörleriyle yaptığı tahvil takas anlaşması başarılı olsa bile temerrüt riskinin yüksek kalmaya devam ettiği gerekçesiyle ''Ca''den ''C''ye indirdiğini açıkladı. Kuruluş, Yunanistan'ın yeni tahvil ihraçlarından sonra ''kredi riski görünümünü yeniden değerlendireceğini'' belirtti.

''İleriye bakıldığında, AB programı ve tahvil takas anlaşmasının Yunanistan'ın borç yükünü azaltacağı, ancak bu anlaşmanın tamamlanmasından sonra bile temerrüt riskinin yüksek kalmayı sürdüreceğini'' belirten Moody's, Yunanistan'ın orta vadede borç ödeyebilme sorunlarıyla karşılaşacağını, mali ve ekonomik reformların hala çok önemli uygulama risklerine maruz kalacağını tahmin ettiğini kaydetti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's da (S&P) hafta içinde, Yunanistan'ın ''CC'' olan uzun vadeli kredi notu ile ''C'' olan kısa vadeli kredi notunu ''SD'' olarak bilinen ''tercihli temerrüt'' seviyesine çekmişti.

S&P, karara gerekçe olarak Yunanistan hükümetinin özel sektör kreditörleriyle yaptığı borç takas anlaşmasını göstermişti.

Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de geçen hafta ''Yunanistan'ın yakın vadede yüksek olasılıkla temerrüte düşeceği'' gerekçesiyle ülkenin yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notunu ''CCC''den ''C''ye indirmişti.

Euro Bölgesi maliye bakanları geçen hafta 14 saat süren toplantısında, Yunanistan'a 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketine yeşil ışık yakmıştı.

Özel banka ve finans kuruluşları, ikinci kurtarma paketinin ön şartı olan borç indiriminde gece boyunca süren pazarlıkların ardından Atina yönetimiyle daha önce uzlaştıkları oranları revize etmişti. Bankalar adına Avro Bölgesi'yle müzakereleri yürüten Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), Yunan tahvillerinin değerinde nominal yüzde 53,5 ve reel yüzde 75 indirimi kabullenmişti.

Yunanistan'ın bankalarla tahvil takasını 8 Mart'ta başlatarak 3 gün içinde tamamlaması bekleniyor.