Advertisement

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, AB ülkelerinde doğrudan bir "Avrupa Başkanı" seçilmesini önerdi.

Bakan Westerwelle, "Welt am Sonntag" gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa'daki insanların kendileriyle bağdaştırabileceği şahsiyetlere ihtiyacı olduğunu belirterek, "Bu nedenle, bir Avrupa Başkanının doğrudan seçilmesinden yanayım. Bu kişi öncelikle Avrupa çapında kendisini tanıtmaya çalışmalı. Bu AB'ye yeni bir ivme kazandırabilir" şeklinde konuştu.

Bir Avrupa Anayasası hazırlanmasını da isteyen Westerwelle, "Avrupa'nın, vatandaşlarının tek bir referandumla hakkında karar verebileceği ortak bir anayasaya ihtiyacı var" dedi.

Westerwelle, bugüne kadar gerçek bir Avrupa Anayasasının hazırlanamamış olmasından üzüntü duyduğunu ifade ederek, Lizbon Anlaşmasının bazı yapısal eksiklikleri olduğunu fark ettiklerini, birçok karar mekanizmasının çok karmaşık ve saydamlığın eksik olduğunu kaydetti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Mart 2012 Pazar, 18:37 Misafir kulağa hoş gelse de ortak para birimi gösterdi ki uygulamada gelir dengesini bozmakta, avrupanın iki gelişmiş üreticisi almanya ve fransa için yüksek refah ve avantajlar sağlarken diğerlerini adeta bir borç sarmalına sokarak ülkerini ipotek altında satmaya zorlamakta. ingiltere bunu görerek bu tablonun dışında kalıyor ve hala evroya geçmedi. eğer bir de başkanlık sistemine geçerlerse hitlerin tüm avrupayı alman siyaseti altında işgal edip tek devlet olarak yönetme hayali gerçekleşmiş olur. diğerleri adeta köleleşir.
04 Mart 2012 Pazar, 16:24 Misafir rahmetli adnan kahveci gibi bir lazım oraya
04 Mart 2012 Pazar, 16:19 Misafir avrupaçapında başkan tarafsız olması için avrupa dışından seçilmeli tayyip i başkan yasınlar 2 sene içinde ekonomi düzelir.