Advertisement

Hisse senetlerinde rekor seviyede seyreden volatilite, yatırımcılarıları güvenli büyük şirketlere yönlendirdi; Dow Jones Endeksi 2009'da boğa piyasasının başlamasından bu yana en yüksek riske uyarlanmış kazançlarını kaydetti.

Bloomberg Risksiz Kazanç Sıralaması'na göre 30 hisseyi kapsayan Dow Jones, 9 Mart 2009'daki düşüğünden düne kadar, volatiliteden arındırılmış olarak yüzde 5.9 yükseldi ve 9 Amerikan endeksi arasında en büyük kazanca işaret etti. Endeks daha önce hiç böyle bir rekora imza atmamıştı.

Hisse senedi piyasasının 2008'deki aşırı fiyat dalgalanmasından kaçan yatırımcılar, Mayıs 2010 ve geçtiğimiz Ağustos'taki panik satışlarının volatiliteyi yukarıda tutmasıyla, kazançları, istikrar uğruna feda etti.

Opsiyonlar, Avrupa'daki borç krizinin, ABD'nin artan hükümet borcunun ve gelişen piyasalardaki yavaşlamanın 1998'den bu yana en iyi hisse senedi piyasasını gölgelemesiyle, yatırımcıların Dow'da istikrar beklediklerini gösteriyor.

Piyasanın deniz aşırı ülkelerdeki sorunlardan ötürü biraz oynak olduğunu belirten Boston'daki Pioneer Investments'ın yatırım yöneticilerinden John Caret, bu ortamda daha sağlam görünen şirketlere ilginin yüksek olmaya devam edeceğini söyledi.