Advertisement

ABD hisse senetleri, Amerikan şirketlerinin işe almaları artırmakta olduğunu gösteren veri sonrası değer kazandı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, dün bu yılın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdikten sonra bugün yukarı yönde hareket ediyor.

Bank of America Corp. ve Regions Financial Corp., en az yüzde 0.7 değer kazandı ve finan hisselerine gelen alımlara öncülük etti. Eczacılık ürünlerinden finansal belgelere kadar birçok ürünü taşımasından dolayı ekonomik aktivitenin bir göstergesi olan FedEx Corp. yüzde 0.7 yükseldi. Apple Inc., San Francisco'da, en fazla satan ürünü olan iPad tablet bilgisayarlarda üçüncü nesli çıkaracağını duyurduğu bir etkinlik sonrası yüzde 1 prim yaptı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 yükselerek New York saati ile 09:38'de 1,346.22 puana çıktı. Dow Jones Endeksi ise 10.75 puan ya da yüzde 0.1 yükselerek 12,769.90 puana ulaştı.

Wilton, Connecticut'ta Commonfund şef yatırım stratejisti Michael Strauss, "ABD ekonomisi açık bir şekilde iyileşiyor" dedi ve "Evet, Avrupa'da zorluklar var. Ancak ABD hisse senedi piyasasını hareket ettiren temel faktör, ABD'de ne olacağı. ABD'de istihdam artıyor. Durum düzeliyor" değerlendirmesinde bulundu.

ADP Employer Services verilerine göre, ABD'de özel sektör istihdamı Şubat ayında 216,000 artması ABD hisse senetlerini destekledi. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 215,000 artması yönündeydi. Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisinin Şubat ayında 210,000 artması bekleniyor. Bu veri Ocak ayında 243,000 artmıştı.

S&P 500 Endeksi dün, ekim ayından bu yana süren ve  ABD hisse senetleri değerine 3.2 trilyon doların üzerinde değer katan rallinin, ekonominin temel göstergelerinin önüne geçtiği yolundaki endişelerle aşağı yönde hareket etmişti. Gösterge endeks, açıklanan toplam karlarının 13.8 katı düzeyde değerlenmiş durumda. 1954 yılından bu yana ortalama ise 16.4 katı seviyesinde.