Advertisement

Yunanistan'ın borç takasını tamamlamaya bir adım daha yaklaşması ve Japonya'nın son çeyrek ilk tahminlerden daha az küçüldüğünü gösteren raporun etkisiyle Asya Borsaları 3 günlük düşüşünü sonlandırdı.

Piyasa değeri bakımından Asya'nın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. yüzde 2.2 değer kazandı. Japonya'nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc, Fed'in yeni bir tür tahvil alım programını değerlendirdiğine ilişkin haberin ardından ABD bankalarında görülen kazançları sürdürdü ve  yüzde 3 yükseldi. LG Innotek Co., dün yeni iPad'ini tanıtan Apple Inc.'in tedarikçi şirketleri arasındaki kazançlara öncülük etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 kazançla 125.71 puana çıktı. Endekste düşüş kaydeden her hisseye karşılık 5 hisse değerlendi.

Son aylardaki rakamların kesinlikle ABD ekonomisinin ilerlediğini gösterdiğini belirten Sidney'deki Colonial First State Global Asset Management'ın kıdemli yatırım analisti Belinda Allen, istihdam piyasasında da ilerleme olduğunu ve bunun olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Nikkei 225 Endeksi, Japon ekonomisinin 2011'in son çeyreğinde hükümetin ilk tahminlerinden daha az küçüldüğüne işaret eden raporun ardından yüzde 1.5 primlendi. Endekste işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 20'i üzerinde seyretti.

Güney Kore Kospi Endeksi, Kore Merkez Bankası'nın faizi, beklendiği gibi sabit tutmasının artdından yüzde 0.7 yükseldi.

Avustralya'daki S&P/ASX 200 Endeksi, istihdamın Şubat ayında düşmesine rağmen yüzde 0.5 artış kaydetti. Yeni Zelanda'nın NZX 50 Endeksi, ülkenin merkez bankasının faizi yüzde 2.5'te bırakması üzerine yüzde 0.3 primlendi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Mart 2012 Perşembe, 09:45 Misafir darısı bizim başımıza...