Advertisement

2008'deki finansal krizde ABD hükümetinin Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı (TARP) kapsamında en büyük yardımı alan Citigroup Inc., Fed'in stres testlerinde asgari standartları sağlayamamasının ardından, sermaye planında yeniden onay almaya çalışacak.

ABD Merkez Bankası Fed dün Citigroup'un sermaye planını reddederek, bankayı yılın ilerleyen zamanlarda revize edilmiş planını hazırlamak durumunda bıraktı. Fed'in 19 Amerikan bankasına, ekonominin sert bir resesyona girmesi senaryosuyla uygulanan stres testlerinde sınıfta kalan diğer bankalar ise SunTrust Banks Inc., Ally Financial Inc. ve Metlife Inc. oldu.

Citigroup'a işaret ederek, yatırımcıların hayal kırıklığına uğrayacağını söyleyen Christofferson, Robb&Co.'nun direktörlerinden Michael Shemi, "Citi, sermaye planları konusunda çok agresif davranıyor" dedi.

Stres testlerinin sonuçları, yatırımcılara bankanın, finansal krizde temettü ödemelerini durdurmasının ardından yeniden paydaşlarına temettü ödemeye hazır olduğunu açıklayan CEO'su Vikram Pandit'i zor durumda bırakacak. Stres testlerinde sunulan sermaye planları genellikle daha yüksek temettü ve hisse geri alımı isteklerini kapsıyor. Fed, JP Morgan Chase&Co. ve Wells Fargo&Co.'ya temettüleri yükseltme ve hisse geri alımı yapmalarına izin verdi.

Pandit, Citigroup'un 2009'daki temettülerini, 45 milyar dolarlık kurtarma kapsamında durdurmuştu.