Advertisement

ABD'de perakende satışların sıçraması ve Fed'in, dünyanın en büyük ekonomisi için ekonomik değerlendirmesini yükseltmesi üzerine Japon hisseleri değerlendi; Nikkei 225 Endeksi Temmuz'dan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi.

Toyota Motor Corp., yenin, dolar karşısında Nisan'dan bu yana en düşük seviyesine gerilemesinin ihracatçıların kazanç görünümünü desteklemesinin ardından yüzde 2.3 değerlendi. Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., Fed'in 19 Amerikan bankasının 15'inin stres testinden geçtiğini açıklaması üzerine bankalar arasındakiki kazançları devam ettirdi. JFE Holdings Inc., Credit Suisse Group AG'nin çelik sektörünü tavsiye etmesiyle çelik üreticileri arasındaki kazançlara öncülük etti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.9 artışla 10,085.54 puana çıkarken, daha kapsamlı Topix Endeksi de yüzde 1.7 kazançla 859.36 puandan işlem gördü. Topix Endeksi'nde yer alan 33 sektör grubunun 30'u değerlendi. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 yükseld,

ABD ekonomisinin yeniden istihdam ürettiğini ve hanehalkı gelirlerinin artmasına yardımcı olduğunu belirten AMP Capital Investors Ltd.'ın strateji müdürü Shane Oliver, Japonya'nın da yenin şimdilik zirve yapmış olması fikrinden avantaj sağladığını söyledi.