Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, Amerikan Merkez Bankası'nın ekonomiye yönelik değerlendirmesini yükseltmesinin, Çin emlak sektörüne ilişkin edişeleri gölgelemesinin ardından son iki haftanın en yükseğine çıktı.

2010 cirosunun yarısından fazlasını ABD'den elde eden Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., yüzde 2.3 değer kazandı. Güney Kore'nin en büyük tüketici elektroniği ihracatçısı Samsung Electronics Co., iSuppli'nin şirketin, Apple Inc.'nin yeni iPad'i için dokunmatik ekran tedarikini sağlayacağını açıklamasının ardından rekor seviyeye yükseldi. Poly Real Estate Group Co., Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun emlak fiyatlarının hala makul seviyelerden uzak olduğunu söylemesinin ardından, Şanghay'da yüzde 3 geriledi.

Jakarta'da PT CIMB Principal Asset Management'dan Fadlul Imansyah bir telefon röportajında, "Amerika'daki toparlanma, tüm dünyada arz edilen ürünlere olan talebin artacağı sinyalini veriyor. Çin'de uygulanan sıkı politikalar her türlü işletmenin genişlemeyi geciktirmesine neden olabilir" şeklinde konuştu.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Jakarta saatiyle 14:24'de yüzde 0.3 kazançla 1,070.08 puana çıkarak 2 Mart'tan bu yana en yüksek kapanışını yapmaya hazırlanıyor. Hindistan'da Sensex yüzde 0.3 artarken, Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.6 gerileyerek 30 Kasım'dan bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Gelişmekte olan ülkelerin MSCI endeksi, bu yıl, MSCI Dünya Endeksi yüzde 11'lik kazancını geçerek yüzde 17 yükseldi. Gelişmekte olan ülkeler endeksi tahmin edilen kazançların yüzde 10.9 katı seviyede işlem görüyor. Son 4 yılın ortalaması ise 12 kat seviyesinde.