Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Çin'in akaryakıt fiyatlarında son iki yılın en hızlı artışına gitmesinden ve BHP Billiton Ltd.'nin Çin'de çelik üretiminin yavaşlamakta olduğunu kaydetmesinden sonra düşüşünü dördüncü güne taşıdı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.9 düşerek, Londra saati ile 11:17'de 1,051.65 puana geriledi ve 15 Aralık'tan bu yana en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Endeks ayrıca, bu hareket sonrası, bu yılki yükselişini yüzde 15'e daralttı. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.5 geriledi ve 16 Ocak'tan bu yana en düşük kapanışını yaptı. OAO Gazprom, Micex Endeksi'nin yüzde 1.4 düşmesi ile birlikte, Moskova'da yüzde 2.4 değer kaybetti. Madencilik hisseleri ise Güney Afrika'da hisselerin aşağı yönlü hareketine öncülük etti.

Dünyanın en büyük enerji tüketicisi ve çelik üreticisi Çin akaryakıt fiyatlarında, altı haftadan az bir süre içinde ikinci kez artış yaptı. Çin Otomobil Üreticileri Birliği'nden bir yetkili, ülkede araç satışlarının, ekonomik yavaşlama ile birlikte, 2012 yılında sektör tahminlerinin altında kalabileceğini kaydetti. ABD'de bugün açıklanacak olan konut başlangıçları verisinin, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, yüzde 0.1 artarak son üç ayın en yüksek seviyesine çıkması bekleniyor.

Manila'da Rizal Commercial Banking Corp.'tan Rico Gomez, "Küresel toparlanma halen belirsizken, tüm büyük ekonomilerim zayıf olmasını kaldıramayız" dedi ve "Çok sayıda piyasa ve şirket, Çin'deki ekonomik aktiviteleren faydalanıyor" değerlendirmesinde bulundu.