Advertisement

Suudi Arabistan'ın petrol bakanı Ali Naimi, Salı günü petrol fiyatlarındaki yükselişin haksız yere gerçekleştiğini savunarak, karallığın, gerektiği takdirde üretimi yüzde 25 oranında artırması gerektiğini söyledi ve petrol piyasalarına beklenmedik bir müdahalede bulundu.

İran ve Batı'daki ülkeler arasındaki nükleer gerilimin tırmanmasıyla petrolün varili 128 dolar ile zirveye çıktı. Piyasalar, Avrupa'nın İran'daki ambargolarını fiyatlamaya çalışırken, bu durum küresel petrol arzına çok büyük zarar verebilir.

Katar'ın başkanı Doha'da gazetecilerin sorularını yaşayan Naimi, piyasadaki karamsarlığı ve piyasalarda 2008'deki petrol artışlarının hayaletinin dolaşmasına neden olan durumu yaşamak zorunda kaldı.

Yüksek petrol fiyatları için, arz-talep bazında bakıldığında bir neden bulamadıklarını söyleyen Naimi, fiyatların niye böyle hareket ettiğini anlamadıklarının altını çözdü.

Naimi, arzın 2008'dekinden çok daha iyi olduğunun da altını çizdi.

IMF Başkanı Christine Lagarde da Salı günü yüksek enerji fiyatlarının, küresel ekonominin en büyük sorunu hâline geldiğini söyledi.