Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Jörg Asmussen, olağanüstü tedbirlerin sonlandırılmasının finansal piyasalardaki gelişmelere bağlı olduğunu söyledi.

Asmussen, politika yapıcıların bankalar için hazırlanan olağanüstü tedbirlerin sona erdirilmesi için plan hazırlamaya başlaması gerektiğini belirterek, ''Bunu başlatmak için çok erken olduğu açık ancak itinayla çıkışa hazırlanmaya başlamalıyız'' dedi.

Jörg Asmussen, ECB'nin bankalara yönelik iki kez düzenlediği üç yıl vadeli refinansman operasyonunun üçüncü ya da dördüncü kez düzenleneceği şeklinde bir sonuç çıkarılmaması gerektiğine dikkati çekti.

ECB'nin sağladığı kredilerin adım adım reel ekonomiye ulaştığını ifade eden Asmussen, Euro Bölgesi'ne üye ülkelere gerekli reformları hayata geçirmek için bu sakin dönemden yararlanmaları çağrısında bulundu.

Asmussen, borç krizinin henüz sona ermediğine de işaret ederek, piyasalardaki sükunetin aldatıcı olup olmadığı konusunda belirsizliklik bulunduğunu vurguladı.

Avrupa Merkez Bankası, ilki 21 Aralık'ta ikincisi 29 Şubat'ta olmak üzere düzenlediği Uzun Vadeli Refinansman Operasyonu (LTRO) kapsamında Euro Bölgesi bankalarına 3 yıl vadeyle yaklaşık 1 trilyon euro tutarında kredi imkanı sağlamıştı.