Advertisement

Osborne, bütçe konuşmasında, daha önce yüzde 0,7 büyüme olarak belirlenen 2012 yılı ekonomik büyüme beklentisinin yüzde 0,8'e yükseltildiğini ifade ederek, diğer pek çok Avrupa ülkesinde görülen resesyona karşın İngiltere ekonomisinin bu çeyrekte büyümeye geçmesinin öngörüldüğünü vurguladı.

İngiltere ekonomisi, geçen yılın son çeyreğinde çeyrek bazda yüzde 0,2 daralmıştı.

Osborne konuşmasında ayrıca, İngiltere'nin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) gelecek yıl yüzde 2 büyüyeceği tahmininde bulundu. Hükümet kasım ayında yaptığı açıklamada, ekonominin 2013 yılında yüzde 2,1 büyüyeceğini öngörmüştü.

-VERGİ ORANI DÜŞÜRÜLECEK-

Osborne, 2013 yılından itibaren üst gelir grubundakiler için uygulanan vergi oranının yüzde 50'den yüzde 45'e düşürüleceğini bildirdi.

Osborne, üst gelir grubundan alınan en yüksek verginin gelişmiş ülkeler arasında İngiltere'de olduğuna dikkati çekerek, bunun ülke ekonomisini ve rekabet gücünü zayıflattığını vurguladı.

Üst gelir grubu için yüzde 50 olarak uygulanan gelir vergisi oranının gelecek yıl nisan ayından itibaren yüzde 45'e düşürüleceğini ifade eden Osborne, 2 milyon sterlinin üzerindeki gayrimenkullere ise yüzde 7 damga vergisi uygulanacağını kaydetti.