Advertisement

ABD merkez bankasının para politikasına ilişkin birbiri ardına yaptığı açıklamalarıyla sıkça gündeme gelen St. Louis Fed Başkanı bu kez Avrupa'yı değerlendirdi ve Avrupa'nın büyük bir finansal erime riskinin tamamen ortadan kalkmasa da azaldığını ifade etti.

Bugün Pekin'de gazetecilere konuşan Bullard, ABD ekonomisinin bu yıl, geçtiğimiz yıldan daha iyi göründüğünü, enflasyonun da bir miktar hedefin üzerinde olsa da hız kaybettiğini söyledi. Bullard, petrolün her zaman hem kendi ülkesi hem de Çin için tehdit edici bir faktör olduğunu savundu.

Küresel petrol krizine girmeyi istemediğini belirten Bullard, ABD'de daha fazla parasal genişleme yapılmasının enflasyon riskini artırdığına dair görüşünü bir kez daha tekrardı. ABD'deki istihdam piyasasının 2006'dan bu yana en iyi 6 aylık dönemini kaydetmiş olmasının Tüketici Güvenini 1 yılın zirvesine taşımasına rağmen bazı Fed yetkilileri ekonomik büyümenin desteklenmesi için daha fazla gevşemenin gerekebileceğini dile getiriyor.

ABD'de işlerin iyileşmeye başladığını savunan Bullard, ülkesinin 2008 ve 2009'daki büyük krizin ardından toparlanmasını sürdürdüğünü, bunun 2012'de de devam edeceğini söyledi.