Advertisement

Asya'yı şoklara karşı korumaya ve Avrupa'nın büyük miktarda kaynak kullanmasından ötürü IMF gibi geleneksek desteklere bağımlılığını azaltmaya çalışan Asya'daki yasa koyucular, 120 milyar dolarlık rezerv havuzunu iki katına çıkarmaya hazırlanıyor.

Bu hafta Kamboçya'nın başkenti Phnom Penh'de buluşacak olan yetkililer, Japonya, Çin, Güney Kore ve diğer 10 Güneydoğu Asya ülkesi tarafından kurulup 2010'da hayata geçirilen Chiang Mai fonunun 240 milyar dolara çıkarılmasını görüşecek.

Küresel rezervlerin yarısından fazlasına sahip olan Asya ülkeleri, Avrupa ve ABD 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en görülen en büyük krizden toparlanmaya çalışırken, bölgelerini korumaya çalışıyor. 1997-1998'deki Asya finansal krizinde Güney Kore, Endonezya ve Tayland'ı kurtarmış olan IMF, Euro Bölgesi'nin, fonun 2014'teki kaynaklarının yüzde 80'ini kullanacağını tahmin ediyor.

Küresel finansal kriz ve Avrupa'daki borç krizinin, piyasaların ne kadar mantıksız ve oynak olabileceğini gösterdiğini, ülkelerin alabilecekleri tüm kaynaklara ihtiyacının olduğunu söyleyen Standard Chartered Plc'nin Güney Asya ekonomisi başkanı Tai Hui, Asya'daki trilyonlarca dolarlık Döviz rezervi göz önünde bulundurulduğunda, 120 milyar dolarlık artışın çok fazla olmadığını söyledi.