Advertisement

Yunan seçmenler önümüzdeki aydan itibaren başlayacak olan seçimlerde hiçbir partiye işe yarar bir çoğunluk vermeyerek, ülkenin kurtarma paketinin şartı olan kemer sıkma politikalarını sabote edebilir.

Yapılan anketler Yunanistan'daki seçimlerde 8 partinin meclise girebileceğini gösterirken, Antonis Samaras'ın Yeni Demokrasi partisi yüzde 20 ile başı çekiyor.

Tümanketlerin Yunanistan'daki seçimlerin tek partili bir çoğunluk hükümetiyle sonuçlanmayacağına işaret ettiğini belirten Londra'daki Bank of America Merrill Lynch'in baş Avrupa stratejisti Athanasios Vamvakidis, Yunanistan'da programları uygulayabilecek güçlü bir hükümet olmadan, ülkeyi eurodan çıkışa sürükleyecek bir kontrolsüz temerrüt ihtimalinin hâlen daha devam ettiğini söyledi.

Tarihin en büyük borç yapılandırmasının yapıldığı 12 Mart'tan bu yana Yunanistan'ın Şubat 2023 vadeli hazine kağıtlarının getirisi 162 baz puan artışla yüzde 20.07'ye tırmandı. Portekiz'in Ekim 2023 vadeli tahvillerinin faizi yüzde 11.7, İrlanda'nın Mart 2025 vadeli hazine kağıtlarının getirisi ise yüzde 6.94'te seyrediyor.

Yunanistan gibi Portekiz ve İrlanda da IMF ve Avrupa Birliği tarafından kurtarılmıştı.

Yaklaşan seçimler, Yunanistan ekonomisinin daralmasını sürdürdüğü 5. yılında yapılacak. Ülkede işsizlik oranı dördüncü çeyrekte yüzde 20.7'ye ulaşırken, Yunan gençlerin yarısından fazlası işsiz, ücretler ve emeklilik maaşları da azaltılıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Mart 2012 Çarşamba, 13:14 Misafir allah yardımcıları olsun,bir çok kriz atlatmış bir ülkenin vatandaşı olarak çektikleri sıkıntıları anlayabiliyoruz,ama onlara nacizane tavsiyem silahlanmaya harcayacakları parayı vatandaşlarının refahına harcasınlar,türkiyeden onlara hiç bir zaman zarar gelmez.