Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Avrupalı liderlerin bölgedeki borç krizinin sona yaklaştığı  yolunda güven işaretleri vermesine karşın, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin ABD'de ekonomik toparlanmanın garanti olmadığını söylemesinin ardından düşüşünü ikinci güne taşıdı. ABD endeks vadelileri yükselirken, Asya hisseleri değer kaybetti.

Banco Popolare di Milano Scarl, 2011 yılında zarar ettiğini açıklamasının ardından yüzde 4.5'lik bir kayıp yaşadı. Total SA, bir platformunda süregelen sızıntıdan dolayı son üç ayın en düşük seviyesine indi. Petropavlovsk Plc, satışlarının analistlerin tahminlerini aşmasının etkisi ile yüzde 1.1 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi, İtalya Başbakanı Mario Monti'nin Euro Bölgesi'nde krizin "neredeyse bittiğini" söylemesine karşın, yüzde 0.2 düşerek, Londra saati ile 10:42'de 266.27 puana geriledi. Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 geriledi.

Almanya'nın Dusseldorf kentinde Wgz Bank hisse senetleri müdürü Matthias Jasper, "Biraz kar satışları geldi ve yatırımcılar yeni pozisyon almada isteksiz" dedi ve "Bu aslında, politikacıların bugünlerde söylediği gibi bir durum değişimi değil. Finans piyasalarında herkes krizin henüz sona ermediğini biliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bernanke, dünkü açıklamasında, "zafer ilan etmek için henüz çok erken olduğunu" söyledi. Bernanke, işsizlik oranının yüksek seyretmeye devam ettiğini sözlerine ekledi.

Gösterge endeks Stoxx 600, ABD ekonomik verilerinin beklenenden iyi çıkması ve Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) bölge bankalarının 1 trilyon euronun (1.3 trilyon dolar) üzerinde para vermesinin etkisi ile bu yıl halen yüzde 8.9 yukarıda. Bloomberg News'un derlediği verilere göre, Euro Stoxx 50 Endeksi'nde el değiştiren hisse sayısı, 30 günün ortalamasının yüzde 0.7 üzerinde.