Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, ekonomistler tarafından artış göstermesi beklenen ABD dayanıklı tüketim malları siparişleri verisi öncesi değer kaybetti. Bu hareket sonucu, 10 yıl vadeli tahvillerin faizi son iki haftanın en düşük seviyesinden yükseldi.

Beş yıl vadeli tahviller, ABD Hazinesi'nin bu hafta düzenlediği üç ihalenin ikincisi olan bugünkü 35 milyar dolarlık borçlanma kağıdı satışı öncesi, son altı günde ilk kez değer kaybetti. Beş yıl vadeli tahvillerin faizi, Fed'in gösterge faizi için belirlediği hedef aralığın üst sınırının 78 baz puan üzerinde seyrediyor. Bu farkın ortalaması, ABD merkez bankasının yüzde 0-yüzde 0.25 hedef bandını belirlediği Aralık 2008'den bu yana 153 baz puan seviyesinde.

Londra'da Monument Securities Ltd.'den sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Marc Ostwald, "Faizler, ABD ekonomisine yönelik iyimserlik devam ettiği sürece muhtemelen düşmeyecek" dedi ve "Dayanıklı tüketim malları verisi bugün muhakkak ki önemli. Bu verinin güçlü çıkması, Hazine tahvillerinde ani tepki satışı getirebilir. Ancak bu hareket kısa sürebilir" değerlendirmesinde bulundu.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi iki baz puan ya da 0.02 yüzde puanı yükselerek, Londra saati ile 10:41'de yüzde 2.20'ye çıktı. Şubat 2022'de vadesi dolacak yüzde 2 faizli tahvilin fiyatı 5/32 puan ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 1.56 dolar düşerek 98 7/32'ye indi. 10 yıl vadeli kağıdın faizi dün yüzde 2.17'ye kadar inerek 14 Mart'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Bu kağıdın son 10 yıldaki ortalama faizi yüzde 3.86.

Gösterge 10 yıllık tahvilin faizi 200 günlük hareketli ortalamasının iki baz puan yukarısında. Faiz dün bu seviyenin altına düşmüştü. Hareketli ortalama seviyes, bazı traderrlar tarafından yukarı yönde bir engel olarak değerlendiriliyor.