Advertisement

Bir Avrupa Birliği (AB) yetkilisi, Avrupalı hükümetlerin kurtarma kredileri için sınırı muhtemelen 700 milyar ile 940 milyar euro (935 milyar dolar ile 1.3 trilyon dolar arası) arasında bir meblağa çıkaracağını ve büyük küresel güçlerden ilave destek gelmesini beklediğini söyledi.

Henüz konu hakkında karar alınmamasından dolayı ,ismini açıklamayan AB yetkilisi, bugün Brüksel'de basın mensuplarına, Euro Bölgesi maliye bakanlarının 30 Mart'ta Kopenhag'da yapılacak toplantıda, 500 milyar euro olan yardım tavanını yükselteceklerini ve planlanan kalıcı kurtarma fonuna ödemeleri hızlandırabileceklerini söyledi.

Aynı yetkili, liderlerin, Avrupa Merkez Bankası'nın finans sistemine 1 trilyon eurodan daha fazla fon pompalamasına ek olarak sağlanacak bu ilave kapasitenin, dünyanın diğer kısmını, Uluslararası Para Fonu (IMF) yoluyla çabalarını daha da artırmaya ikna edeceğine güvendiklerini sözlerine ekledi.

Krizle mücadelenin iki yılı boyunca baskın ülke olan Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel, bu hafta yaptığı açıklamada, İspanya ve Portekiz'in "kırılganlığının" giderilmesi için kredi limitinin artırılmasını desteklemişti.

Merkel, 200 milyar euroluk geçici kurtarma fonu tarafından harcanacak ya da taahhüt edilecek miktarın, Temmuz ayında oluşturulacak 500 milyar euroluk kalıcı Avrupa İstikrar Mekanizması'nın (ESM) üzerine eklenmesine izin verilmesini kabul etti. Bu durum, Avrupa İstikrar Mekanizması'nın (ESM) tam kapasite ile çalışmasına izin verecek.

Yetkili, tartışmalı konunun geçici Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF)'da kalan 240 milyar euronun nasıl kullanılacağı olduğunu söyledi. Yetkili, tüm fonların tek bir kurtarma potasına koyulması şeklindeki "maksimalist" çözümü reddetti.