Advertisement

Amerikan Merkez Bankası Başkanı Ben S. Bernanke'nin "Zafer ilan etmek için henüz erken açıklmasının ardından uluslararası piyasalar kırmızıya boyandı; ABD dayanıklı tüketim mallarının beklenenden yavaş artması da tuz biber ekti.

 

-Borsalar

Nikkei 225 Endeksi, dün  yüzde 2.4 le 27 Eylül'den bu yana en büyük sıçramasına işaret etmesinin ardından bugün yüzde 0.8 düşüşle 10,173.57 puana geriledi. Daha kapsamlı Topix Endeksi yüzde 1 kayıpla 863.58 puandan işlem gördü. Endekste yer alan şirketlerin yüzde 78'i bugünü temettü ödemesi yapmadan tamamladı.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.5 düşüşle 2,311.12 puana geriledi ve 7 Şubat'tan bu yana en düşük kapanışına işaret etti. CSI 300 Endeksi yüzde 1.5 kayıpla 2,507.97 puan oldu. ABD'de en çok işlem gören Çinli hisselerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.3 aşağıda kapandı.

Şanghay Bileşik Endeksi'nin 30 günlük volatilitesi bugün 15.6 puanda seyretti. Endeksteki işlem hacmi ise 6.1 milyar hisseyle bu yılki günlük ortalamanın yüzde 31 altında gerçekleşti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, İtalya Başbakanı Mario Monti'nin Euro Bölgesi'nde krizin "neredeyse bittiğini" söylemesine karşın, yüzde 1 düşerek, Londra'da  264.25 seviyesinden kapandı.

S&P 500 Endeksi New York'ta yerel saatle 14.09'da yüzde 0.81 düşüşle 1,401.02 seviyesine gerilerken Dow Jones Endüstri Endeksi ise yüzde 0.76 kayıpla 13,097.30 seviyesine düştü. Nasdaq 100 Endeksi ise yüzde 0.85 inişle 3,093.68 seviyesine geriledi.

-Bernanke: Zafer ilan etmek için çok erken

ABD'de ABC kanalına konuşan Fed Başkanı Ben Bernanke, işsizlik oranını çok yüksek seyretmeye devam ettiğine, ekonomik toparlanmanın henüz sağlamlaşmadığına ve yasa koyucuların daha fazla büyüme teşviği ihtimalini masadan kaldırmadığına dikkat geçerek, "zafer ilan etmek için çok çok erken" dedi.

Son haberlerin iyi olduğunu, ancak ihtiyatlı davranılması gerektiğine inandığını ve bunu sürdürülebilir kılmak gerektiğini vurgulayan Bernanke, "Ve henüz kendimizden emin bir şekilde tam toparlanma yolunda olduğumuzu söyleyebilecek noktada değiliz" ifadelerini kullandı.

-ABD'de dayanıklı tüketim malları beklenenden yavaş arttı

ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri Şubat ayında, otomobil, bilgisayar ve sermaye ekipmanlarına yönelik talebin desteği ile artarak, son beş ayın dördünde yukarı yönde hareket etti.

Kullanım ömrü en az üç yıl olan mallara yönelik siparişler Şubat ayında yüzde 2.2 arttı. Bu veri, Ocak ayında, revize rakamla yüzde 3.6 düşmüştü. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 3 artış göstermesi bekleniyordu.

-İtalya Hazinesi 8,5 milyar euro borçlandı

İtalya Hazinesi, bugün düzenlediği 6 ay vadeli bono ihalesinde 8,5 milyar euro borçlandı. İtalya Merkez Bankası'nın açıklamasına göre, Hazinenin 8,5 milyar euro borçlandığı 6 ay vadeli bono ihalesinde ortalama faiz oranı yüzde 1,119'a geriledi. Hazinenin 27 Şubat'ta düzenlediği benzer vadeli bono ihalesinde ortalama getiri oranı yüzde 1,202 düzeyindeydi.

-Asya rezervlerini ikiye katlıyor

Asya'yı şoklara karşı korumaya ve Avrupa'nın büyük miktarda kaynak kullanmasından ötürü IMF gibi geleneksek desteklere bağımlılığını azaltmaya çalışan Asya'daki yasa koyucular, 120 milyar dolarlık rezerv havuzunu iki katına çıkarmaya hazırlanıyor.

Bu hafta Kamboçya'nın başkenti Phnom Penh'de buluşacak olan yetkililer, Japonya, Çin, Güney Kore ve diğer 10 Güneydoğu Asya ülkesi tarafından kurulup 2010'da hayata geçirilen Chiang Mai fonunun 240 milyar dolara çıkarılmasını görüşecek.

-İngiltere ekonomisi % 0.3 daraldı

İngiltere ekonomisi, geçen yılın dördüncü çeyreğinde, havayolu ve bakacılık gibi hizmet sektörü şirketlerinin üretimindeki düşüşün etkisi ile, ilk açıklanan rakamın daha da üzerinde daraldı.

İngiltere'de gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH) 2011 yılının dördüncü çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.3 daraldı. İlk açıklamada, daralma yüzde 0.2 seviyesinde olduğu duyurulmuştu. Bloomberg News'un anketine katılan 32 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, ekonominin yüzde 0.2 daralması bekleniyordu.