Advertisement

Evrende yaşamın mümkün olabileceği doğru sıcaklığa sahip kayaç gezegenleri arayan Avrupalı astronomlar, sadece Samanyolu galaksisinde bunlardan on milyarlarca olabileceğini tahmin ediyor.

Astronomi sitelerinde yer alan habere göre, İsviçre'nin Grenoble kentindeki Gezegenbilim ve Astrofizik Enstitüsü'nden bilim adamları, Samanyolu'nda sıklıkla görülen kızıl cüce yıldızlarının yaklaşık yüzde 40'ının yörüngesinde, yüzeyinde suyun var olmasına olanak tanıyabilen yaşanabilir bir bölgeye sahip olabilecek ''süper Dünya'' adı verilen bir gezegenin bulunduğunu belirttiler.

Güneş Sistemi'nin de içinde yer aldığı Samanyolu'nda 160 milyar civarında kızıl cüce belirten gökbilimciler, dolayısıyla yaşama olanak tanıyacak yeterince sıcak ve suya sahip gezegen sayısının da epeyce çok olduğunun altını çizdiler.

Araştırma ekibinin başında yer alan Xavier Bonfils, sadece Samanyolu'nda yer alan 160 milyar civarındaki kızıl cücenin yüzde 40'ında küçük kayalık gezegen bulunması olasılığının, süper Dünya sayısını ne kadar çok arttırdığına işaret ederek, kütlesi Dünya ve 10 katı kadar kayaç gezegen sayısını ilk kez kendilerinin tahmin etmeye çalıştığını kaydetti.

Kızıl cücelerin Güneş'le kıyaslandığında daha zayıf ve soğuk ve Samanyolu'ndaki yıldızların yaklaşık yüzde 80'inin kızıl cüce olduğuna işaret eden Bonfils ve ekibi, Şili'deki Avrupa Güney Gözlem Teleskobu'nu kullanarak, bu yıldızların 102'sini inceledi.

Astronomlar, bu kızıl cücelerin, Güneş Sistemi'ndeki Jüpiter ve Satürn gibi gaz devi gezegenden çok kayaç gezegene sahip olduğunu gördüler.

Ancak kızıl cücelerin çevresindeki bu kayaç gezegenlerin dönmesinin, uzaydaki yaşam için uygun yerler olması gerektiği anlamına gelmediğini de belirten astronomlar, kızıl cücelerin Güneş'ten çok daha soğuk olduklarını, dolayısıyla suyun bulunduğu gezegenin de yıldızına, Dünya'nın Güneş'ten mesafesinden daha yakın olması gerektiğini, bunun da zararlı X ışınları ve mor ötesi radyasyonun çok olması olasılığını arttırdığının altını çizdiler.

Bilim adamları, şimdi kızıl cücelerin önünden geçen Dünya benzeri gezegenleri daha yakından inceleyerek atmosferleri konusunda bilgi sağlamaya çalışıyorlar.