Advertisement

Çarşamba günü çıkan bir habere göre Euro Bölgesi maliye bakanları, borç krizini kontrol altına almak için bölgenin kurtarma fonunun 1 yıllığına 940 milyar euroya çıkarılmasına ilişkin bir planı değerlendiriyor.

Euro Bölgesi maliye bakanlarının yarınki (30 Mart Cuma) toplantılarında, 500 milyar euroluk kalıcı Avrupa İstikrar Mekanizması'nın (ESM), geçici kurtarma fonu olan EFSF ile paralel olarak kullanılmasına izin verilmesini tartışacak.

Bakanların aynı zamanda geçici fondan arta kalan 240 milyar euroluk kullanılmamış fonun da, "sıradışı durumlarda" 2013'ün ortasına kadar hâlâ kullanılıp kullanılmayacağını da görüşmesi bekleniyor.

Diğer yandan Euro Bölgesi maliye bakanları arasında asıl tartışma yaratan konu bu 240 milyar euroluk kısıma ilişkin. Çünkü Almanya Başbakanı Angela Merkel'in EFSF ve ESM'in birlikte işleyebileceği önerisi zaten kurtarma fonunun kapasitesini otomatikman 700 milyar euroya yükseltiyor. Ancak Merkel'in önerisi aynı zamanda karışıklığa da sebep oluyor.

Eğer 440 milyar euroluk EFSF ve 500 milyar euroluk ESM eşzamanlı yürütülürse, kurtarma fonlarının 940 milyar euroya ulaşması gerekiyor. Ancak Merkel'in önerisi yalnızca EFSF'den zaten Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'e verilen kurtarma kredileriyle dağıtılmış olan 200 milyar euroluk kısmı kapsıyor ve geride kalan 240 milyar euroluk kısımın eklenip eklenilmeyeceği henüz bilinmiyor.

Diğer yandan dün BRIC ülkeleriyle yapılan bir konferansta konuşan Çin Ticaret Bakanı Chen Deming de, bir kez daha üzerine düşeni yapmaya ve Avrupa kurtarma fonuna katkı yapmayı istediklerini söyledi.