Advertisement

Amerikan fabrikaların dayanıklı tüketim malları siparişlerinin beklentinin altında yükselmesi ve Çin'deki ekonomik yavaşlamanın, şirket kazançlarını etkilediğine ilişkin endişe üzerine Asya Borsaları 2. gününde de düştü.

çin'in en büyük hayat sigortasını kapsamayan sigorta şirketi PICC Property&Casualty Co., beklentinin altında net gelir açıklamasının ardından yüzde 3.8 değer kaybetti. Satışlarının yüzde 28'ini Kuzey Amerika'da kaydeden Asya'nın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. yüzde 1.7 geriledi. Speco Co. ise Kuzey Kore'nin roket planını başlattığına yönelik haberin ardından Güney Koreli savunma şirketleri arasındaki kazançlara öncülük etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 düşüşle 126.28 puana geriledi ve endeksin bu  ayki kayıpları yüzde 2.1'e ulaştı. Endeks bu yıl yüzde 11.8 yukarıda seyrederek, 2010'un 3. çeyreğinden bu yana en iyi ilk 3 ayına işaret etti.

Zayıf kazançların, Çin'in yavaşladığına işaret eden diğer verilerle uyumlu olduğunu belirten AMP Capital Investors Ltd.'ın Sidney'deki yatırım stratejisi müdürü Shane Oliver, eksik olanını, Çinli yetkilileri genişleme hamleleri olduğunu, piyasanın da bununla ilgilendiğini söyledi.