Advertisement

Yetkililer, 49 yaşındaki pilotun uçuş esnasında huzuru bozmaktan yargılanacağını bildirdi. Pilot hakkında 20 yıla kadar hapis ve 250 bin dolara kadar para cezası istenebilecek.

ABD Adalet Bakanlığı'nın açıklamasına göre, New York-Las Vegas seferini yapan uçağın kaptan pilotu dün işe geç kaldı, John F. Kennedy havaalanından kalkıştan hemen sonra da tuhaf davranmaya ve dinle ilgili birbiriyle alakasız ifadeler kullanmaya başladı.

Yardımcı pilotun endişesi, kaptan pilotun "hiçbir şeyin önemi olmadığını" söylemesi üzerine arttı. Pilot, kuleyle yaptığı konuşmada muhataplarına kızdı ve susmalarını istedi, ardından telsiz bağlantısını kapatarak, yardımcısından da telsizi kullanmamasını istedi.

İnançla ilgili anlaşılmaz sözler sarf eden pilot, Las Vegas'a gitmeyeceklerini söyledi ve bir çeşit dua etti.

Yardımcı pilotun, uçakta yolcu olarak bulunan bir JetBlue pilotunu kokpite davet etmelerini önermesi üzerine kaptan yerinden fırlayarak tuvalete gitti. Tuvaletten çıktığında "uçakta 150 ruhtan", İsa'dan, İran'dan, Irak'tan ve terörden bahseden, aniden bir yolcuya "bir problemin mi var" deyip uçağın ön tarafına koşan pilot, kokpit kapısında şifresini girmeye çalışırken, yardımcı pilotun anonsu ile yolcular tarafından alt edildi.

Yardımcı pilot ve uçakta bulunan diğer pilot Teksas'taki Amarillo havaalanına acil iniş yaparken, "aklı karışan" kaptan pilot hastaneye kaldırıldı.