Advertisement

Küresel piyasalardaki düşüşün Asya Borsaları tarafında da devam ettirilmesiyle desteklenen güvenli varlık talebi, yeni güçlendirdi. Japon yeni, 16 önemli para biriminin hepsine karşı değer kazandı.

Japon şirketlerin deniz aşırı ülkelerdeki kazançlarını 31 Mart'ta mali yılın sonlanmasından önce ülkelerine döndüreceğine ilişkin spekülasyon üzerine yen, dolar karşısındaki kazançlarını genişletti. Yen, Japonya'da Şubat ayında artışa işaret eden perakende satış verilerinin etkisiyle de destek buldu. Avrupalı maliye bakanların hükümetlerin yarınki toplantılarında kurtarma fonunu genişletmeye hazırlanması üzerine euro, dolar karşısında 1 ayın zirvesine yalnızca yüzde 0.3 uzakta seyretti.

Yenin şu anda hisse hareketlerine göre değiştiğini belirten Sidney'deki Royal Bank of Scotland Group Plc'nin Döviz stratejistlerinden greg Gibbs, bu seviyelerde satıştan çok alımı tercih ettiğini söyledi.

Yen, dolar karşısında yüzde 0.2 güçlenerek 82.70 seviyesine çıktı. Dün euro karşısında yüzde 0.8 artışla 22 Mart'tan bu yana en büyük sıçramasını kaydetmiş olan yen, bugün euro karşısında yüzde 0.2 değerlendi ve 110.15'ten işlem gördü. Euro/Dolar paritesi ise 1.3317'den 1.3320'ye yükseldi. Euro, 27 Mart'ta dolar karşısında 1.3386 düzeyinden 29 Şubat'tan bu yana en yükseğine işaret etmişti.