Advertisement

Çin ekonomisindeki yavaşlamanın kazançları azalttığına ilişkin endişe üzerine Çin Borsası geriledi. Endeks, Aralık'tan bu yana en sert 3 günlük kaybına işaret etti.

Sany Heavy Industry Co. ve altın üreticisi Zijin Mining Group Co., net gelirlerinin, beklentinin altında kalmasıyla yüzde 2'nin üzerinde değer kaybetti. Çin'in en büyük ikinci rüzgar türbinleri üreticisi Xinjiang Goldwind Science&Technology Co., Shanghai Securities News'in hükümetin, yeni rüzgar gücü projelerini yavaşlatacağını yazmasının ardından 5. gününde düştü. Poly Real Estate Group Co., ekonominin hız kesmesiyle hükümetin bazı emlak kontrollerini gevşeteceğine yönelik spekülasyon üzerine imar şirketlerinin son 3 haftanın en büyük kazancını kaydetmesine öncülük etti.

Ekonomik ve kazanç büyümesindeki düşüşün, yatırımcıların beklentisinin üzerinde olduğunu belirten Jingxi Investment Management Co.'nun yatırım genel müdürü Wang Zheng, piyasanın ilk yarının sonuna kadar düzeltmeyi sürdürebileceğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.6 kayıpla 2,271.60 puana gerileyerek, 1 Şubat'tan bu yana en düşük seviyesine yöneldi. CSI 300 Endeksi yüzde 0.5 düşüşle 2,463.75 puan oldu. ABD'de en çok işlem gören Çin hisselerinin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 2 aşağıda kapandı. Çin piyasaları 2-4 Nisan tarihleri arasında tatil sebebiyle kapalı olacak.

Şanghay Bileşik Endeksi 2 Mart'ta kaydetmiş olduğu zirvesinden yavaşlama endişeleriyle yüzde 7.7 geriledi.