Advertisement

Morgan Stanley, Nomura Holdings Inc. ve Deutsche Bank AG'nin peşinden Çin'in bu yıla ait ekonomik büyüme tahminini yukarı çekti. Societe Generale SA ise geçtiğimiz günlerde müşterilerine Çin'deki şirket kazançlarının düşeceğini söylemişti.

Bankanın Çin ekonomisti Helen Qiao, araştırma raporunda dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin 2012'de yüzde 9 büyüyeceği tahmininde bulundu. Morgan Stanley'nin daha önceki tahmini yüzde 8.4 büyümeydi. Ancak banka, Çin'in önümüzdeki yıl daha fazla yapısal reformlara gidebileceğine dikkat çekerek, 2013'e ait büyüme tahminini yüzde 8.7'den yüzde 8.6'ya düşürdü.

2012 büyüme tahminin yukarı yönlü revizyonu, bankanın, daha yavaş büyümenin, daha etkili politika genişlemesini gerektireceği düşüncesini yansıttı. Morgan Stanley'nin raporunda, bu gevşetmelerin, düşük profilli bir şekilde ve ufak hamlelerle yapılacağı öngörüldü.

Gelişmekte olan ülkelerdeki durağan toparlanma, Çİn'in ihracat taleplerini aşağı çekerek, büyümeyi yavaşlatıyor. Çin Başbanı Wen Jiabao, emlak fiyatlerindeki kontrolleri sürdürerek, spekülasyonların süresini uzatıyor. Çin'in öncü imalat göstergelerinin Mart'ta 5. kez yavaşlamaya işaret edebileceği düşünülüyor.

Societe Generale SA ise bu hafta Çinli şirketlerin kârlarının bu yıl büyümeyeceğini söylemişti. Guy Stear ve Anthony Lee gibi stratejistler de Çin'in 2012'deki kazançlarının artacağına ilişkin beklentilerinde kesintiye giderek, yüzde 5'ten 0'a çekti.