Advertisement

Yöneticilerin paralarını hisse geri alımları ve yeni ürünler için kullanmasıyla küresel şirket anlaşmaları 3. çeyreğinde de düştü. Ancak bu trendin önümüzdeki aylarda ekonomik toparlanmanın hız kazanmasıyla değişmesi bekleniyor.

Satın alma ve şirket evlilikleri bu çeyrekte şimdiye kadar yüzde 14 düşüş kaydederek 416 milyar dolara geriledi ve son 2.5 yılın en yavaş 3 aylık seviyesine işaret etti. Glencore Intenational Plc'nin 45 milyar dolar ile XStrata Plc alımı, bu çeyrekte 8 milyar doların üzerindeki tek anlaşmaydı.

Birçok CEO'nun yeniden satın almaları değerlendirmeye başladığını belirten Goldman Sachs Group Inc. ve Citigroup Inc.'deki yatırım bankacıları, ABD ve Avrupa'daki güven artışının, şirket alımlarını da destekleyeceğini öngörüyor. Bankacılar, görüşmelerin genellikle 3 ay sürdüğü göz önünde bulundurulunca, bu çeyrekteki geçici düşüşün, hisse senedi piyasalarının bir yılın en düşük seviyesine gerilediği bir önceki çeyrekten kalma yavaşlamayı yansıttığını anlattı.

Büyük ölçekli nakit fazlalarının, satın alma ve şirket evliliklerini artıracağını belirten Citigroup'tan Peter Tague, Haziran'da büyük ihtimalle bu oranların görülmeyeceğini söyledi.