Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Çin'deki ekonomik yavaşlamanın şirket karlarını olumsuz etkileyeceği endişesi ve Economic Daily News'ta çıkan bir habere göre, Tayvan'ın hisse senedi işlemlerine sermaye kazançları vergisi getirmeyi düşünmesinin ardından son sekiz haftanın en düşük seviyesine indi.

Çinli emlak şirketi Renhe Commercial Holdings Co., Moody’s Investors Service'in şirketin borçlanma kağıtlarının kredi notunu düşürmesinin ardından, Hong Kong'daki işlemlerde  yüzde 13 değer kaybetti. PICC Property & Casualty Co. son beş ayın en düşüğüne inerken, China Shipping Container Lines Co. yüzde 2.3 gerileri. Bu düşüşler, şirketlerin beklenenden düşük kar açıklamasından kaynaklandı. Piyasa değeri bakımından Tayvan'ın en büyük şirketi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. yüzde 1.6 düştü.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.9 düşerek Hong Kong saati ile 15:13'te 1,034.42 puana geriledi. Endeks bu hareketi ile, 1 Şubat'tan bu yana en düşük kapanışını yapmaya yöneldi ve bu çeyrekteki kazancının yüzde 13'e gerilemesine neden oldu. Şanghay Bileşik Endeksi, Societe Generale SA'nın Çin şirketlerinin karının bu yıl artmayacağını açıklamasının ardından dün son dört ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdikten sonra bugün de yüzde 1.4 geriledi. Dünya çapında yaklaşık 286 milyar dolarlık müşteri varlığına sahip  Bank Julius Baer & Co.'ya göre,Çin hisseleri düşüşünü genişletmeye hazırlanıyor.Tayvan'da Taiex Endeksi yüzde 2.1 ile Asya'nın en fazla kaybettireni oldu.

ING Investment Management Korea Ltd.'den hisse senedi yatırım müdürü Chung Yun, "Çin piyasaları şirket karlarındaki sorunlardan olumsuz etkileniyor" dedi ve "Neredeyse tüm iyi haberlerin fiyatlanması ile birlikte, yatırımcılar şimdilerde soluklanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'da Micex Endeksi yüzde 0.1 ve Güney Afrika'da FTSE/JSE Endeksi yüzde 0.3 gerilerken, Türkiye'de İMKB 100 Endeksi yüzde 0.3 aşağıda seyrediyordu.