Advertisement

Brezilya kalkınma bankası BNDES'in başkanı Luciano Coutinho, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan oluşan BRICS ülkelerinin, kendi paralarından yaptıkları ticaret ve yatırımları artırmak üzere bir anlaşma imzalayacağını açıkladı.

Önde gelen gelişmekte olan ekonomilerden oluşan BRICS grubunun liderlerinin tartıştığı anlşama ile kalkınma bankaları, birbirlerinin ülkelerinde kendi paralarından fonlama yapabilecek. Örneğin anlaşmayla Çin'de yatırım yapan Brezilyalı bir şirketin, China Development Bank Corp.'tan BNDES destekli olarak kredi alması mümkün olacak ve bu sayede Döviz işlemleri devreden çıkarılmış olacak.

Yeni Delhi'de konuşan Coutinho, bu durumlarda şirketlerin dolara ihtiyaçlarının olmayacağını söyledi.

Grant Thornton International Ltd.'ın bu hafta yayınladığı "Uluslararası İş Dünyası Raporunda, BRICS ekonomilerinin 2011-2016 yılları arasında toplam küresel büyümenin yüzde 37'sini oluşturacağı, bunun yalnızca yüzde 22'sinin Çin tarafından karşılanacağı tahminine yer verildi.

Raporda, gelişmiş ekonomilerdeki zayıf büyüme oranları, artan bütçe açıkları ve yükselen işsizliğe rağmen, BRICS'in hızla büyüyerek insanları fakirlikten çıkardığını ve küresel ekonomiyi desteklediği belirtildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Mart 2012 Perşembe, 14:18 Misafir önce bric di sonra brics oldu ve halen biz bu oluşumun içerisine dahil olamadık. brıcst olarak bu 5 liye milli paramızla ticaret ve onların parası ile ticaret üzerine dahil olmalıyız. bu cari açığın azaltılmasına da yardımcı olacaktır.
29 Mart 2012 Perşembe, 14:00 Misafir kral öldü yaşaşın yeni kral ...