Advertisement

Kuzey Irak'ta petrol arama ve üretim alanında faaliyet gösteren Genel Enerji CEO'su Tony Hayward, İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil ile birlikte
Bloomberg HT'de Açıl Sezen'in sorularını yanıtladı.

Petrol fiyatlarında son zamanlarda yaşanan yükselişi değerlendiren Hayward, fiyatların 150 doları görebileceğini söyledi. Hayward konuyla ilgili olarak, "Politik zorluklar arz tarafında sıkıntılar yaratıyor. Libya'daki, Suriye'deki, Irak'taki politik problemler sıkıntı olarak bize yansıyor. Ama talep her zaman artmaya devam ediyor" dedi. Hayward, yeni bir olumsuz siyasi olay yaşanması durumunda petrol fiyatlarının artabileceğini belirterek "Petrol fiyatları 150 doları görürse şaşırmam" dedi.

"TÜRKİYE'DE PETROL OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM"

Türkiye'de petrol var mı sorusuna da Hawyard, "Uluslararası petrol şirketleri ve TPAO son 50 yılda Türkiye'de ciddi anlamda petrol aradılar ve hiç bulamadılar. Sanırım bulabilecek çok fazla petrol yok. Karadeniz'de olabilir ama bu da çok düşük bir ihtimal. Türkiye'de ne yazık ki çok petrol olduğunu düşünmüyorum" yanıtını verdi.

10 yıl içinde doğalgaz ile petrol arasındaki bağlantının kopacağına dikkat çeken Hawyard, önümüzdeki 10 sene içinde gaz fiyatlarının da düşeceğini belirtti.

Gelecek 3 yılda yüzde 35 büyüme hedeflediklerini söyleyen CEO, Genel Enerji'nin elindeki 2 milyar dolarlık nakiti yeni şirketler satın almak için
kullanacaklarını kaydetti.

Şirketin Genel İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil de Karadeniz'de petrol umudu olduğunu ancak şu anda birşey söylemek için erken olduğunu belirtti. Sepil şirketin Doğu Akdeniz'deki doğalgaz konusu ile ilgilendiklerini belirterek, petrol arama konusunda TPAO ile görüşmeler yürüttüklerini bildirdi.

Sepil ayrıca Kuzey Irak'ta satın alma ve organik büyüme hedeflediklerinin de altını çizdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Nisan 2012 Pazartesi, 08:31 Misafir türkiye cumhuriyeti'nin sınıralrı nasıl çekildiğini bilen herkes, bu ülkede neden petrol olmadığını çok iyi biliyor. asıl sorulması gereken, cumhuriyet kurulduğunuda buna nasıl izin verildi?
30 Mart 2012 Cuma, 10:47 Misafir bazıları gerçekten aramayı bilmiyorsa, bilenler bir şekilde gelirler ve bu işi adamakıllı çözerler..herkes aklını fikrini kendine saklasın..elbet bu milletin akil evlatları da derin kuyulara haksız ve hukuksuz olarak atılsalar da, diri diri mezara ve toprağa gömülseler de, tüm engellemelere rağmen hak ve hakikatin güneş gibi ortaya çıktığı bir günde işbaşına gelirler ve o yok olduğu iddia edilen hidrokarbonları derinlerde gizlenmesine rağmen keşfederler ve milletin hizmetine sunarlar..oyalama yapan, bekleme yapanların kulakları çınlasın.
30 Mart 2012 Cuma, 10:46 Misafir ve aklınızdaki hikayeyi de bazı akıllara formatlamışsınız..sonrada bir hikaye uydurup türkiyede petrol yok masalına herkesi inadırmışsınız..önce akıl, fikir , feraset ve sezgi lazım insanlara..sonrada doğru yerde, doğru hamleyi, doğru tesbit ve armayı yapmak ve üzerinde yoğunlaşmak gerekiyor....major firmalar kokusunu almasa ve jeolojisini bilmeseler bu ülkenin kara ve denizlerinde niçin kendilerini riskle atsınlar.