Advertisement

Kuzey Kore'nin Nisan ortasında uzaya bir uydu ile fırlatmayı planladığı füzenin yakıt tanklarını doldurmaya başladığı bildirildi.

Japonya'da yayınlanan Tokyo Şimbun gazetesinin haberine göre, Kuzey Kore hükümetine yakın bir kaynak, "Fırlatma işlemi yaklaşıyor. Muhtemelen fırlatma tarihi 12 ya da 13 Nisan olarak belirlendi" dedi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı ise bu haberle ilgili herhangi bir yorumda bulunmak istemedi.

ABD ve başta Güney Kore ile Japonya olmak üzere müttefikleri, Kuzey Kore'nin bu ay ortasında açıkladığı üzere, yörüngeye sivil amaçlı bir gözlem uydusu yerleştirmek için bir füze fırlatmasının, uzun menzilli bir balistik füze denemesi olarak değerlendirileceğini, dolayısıyla Pyongyang'ın bundan vazgeçmesini istiyor.

Barışçıl bir uydu fırlatma hakkından hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini bildiren Kuzey Kore, dün akşam yaptığı açıklamada, yörüngeye gönderilecek Kuzey Kore yapımı uydunun tarım ürünlerinin durumu ve meteorolojik verilerin daha iyi değerlendirilmesinin yanı sıra Kuzey Kore'deki ormanlar ve doğal kaynaklarla ilgili veri sağlayacağını belirtti.

ABD de Kuzey Kore'nin nükleer ve balistik faaliyetlerini durdurması karşılığında geçen ay sonunda kararlaştırdığı bu ülkeye gıda yardımını askıya aldığını açıklamıştı.

ABD Savunma Bakanı'nın Asya işlerinden sorumlu Yardımcısı Peter Lavoy, Kongre'de milletvekillerine yaptığı açıklamada, Pyongyang'ın gelecek ay füze atarak yörüngeye uydu yerleştirme kararı nedeniyle Kuzey Kore'ye gıda yardımını durdurmak zorunda kaldıklarını belirterek, iki ülke arasındaki anlaşmanın Kuzey Kore'nin füze fırlatmasını yasakladığını hatırlatmıştı.

Lavoy, "Kuzey Korelilere uydu fırlatmanın bir füze fırlatmak gibi değerlendirileceğini, çünkü aynı teknolojinin kullanıldığını ifade ettik. Bu onların yükümlülüklerine uyma isteklerinin bulunmadığını gösteriyor" demişti.

Pentagon yetkilisi, bu ülkeye gıda yardımının resmen başlayıp başlamadığını ise belirtmemişti.

Kuzey Kore 29 Şubat'ta uzun menzilli füze fırlatma, nükleer deneme yapma ve Yongbyon tesisinde uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmuş, karşılığında ABD, çocuk ve hamile kadınlara yönelik nebati yağ, kuru sebze ve hazır yemek içeren 240 bin ton gıda yardımı yapmayı kararlaştırmıştı. Washington, gıda yardımının Kuzey Kore ordusu için kullanılmasının engellenmesi amacıyla teslimatın sık sıkıya izleneceğini açıklamıştı.

Kuzey Kore, komünist diktatörlüğün kuruluşunun yüzüncü yıldönümü dolayısıyla 12 ve 16 Nisan arasında uydu taşıyan füzeyi fırlatacağını açıklamıştı.