Advertisement

Japonya'da sanayi üretimi Şubat ayında beklenmedik bir şekilde düşüş kaydederek, ilk çeyrekteki geri sıçramaya yönelik sinyalleri azalttı. Japon yetkililer ise hâlen daha fazla teşvik sunulmasını değerlendirmeyi sürdürüyor.

Ülkede sanayi üzerimi Şubat ayında aylık bazda yüzde 1.2 düştü.  Ocak'ta ise sanayi üretimi yüzde 1.9 yükselmişti. Beklenti, sanayi üretiminin yüzde 1.3 yükseleceği yönündeydi.

Diğer yandan ülkede işsizlik yüzde 4.5'e gerileyerek sevindirdi. ülkede tüketici fiyatları yüzde 0.1 arttı.

Politikacıların daha fazla teşvik istediği ülkede, Japonya Merkez Bankası'nın üzerindeki, Fed'in "Twist operasyonu" benzeri bir alım yapmasına yönelik baskılar artıyor. Enflasyonda ise 5 aydan bu yana görülen ilk artış, BOJ'un yüzde 1 hedefinden çok uzakta sseyrediyor.

Ekonomiyi desteklemek için Japonya'nın bir süre daha esnek politikasını sürdürmesinin gerekeceğini belirten Tokyo'daki Shinkin Asset Management Co.'nun başekonomisti Hiroshi Miyazaki, enflasyondaki çok ufak hızlanmanının, BOJ'u iyimser hale getirmeyeceğini söyledi.

Yen, dolar karşısında ilk önce yüzde 0.8 değerlendi; ardından kazançlarını bir miktar azaltarak 82.24'e düşürdü. Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.1 geriledi.