Advertisement

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan oluşan dünyanın en güçlü gelişmekte olan ülkeleri BRICS, Uluslararası Para Fonu'na bu kez rest çekti. BRICS, daha fazla oy hakkı almadıkları takdirde, fonun da Avrupa'daki borç krizi için kendilerinden istenen ekstra katkıyı unutması gerektiğini söyledi.

Hindistan'daki BRICS toplantısında liderler, kuruluşundan bu yana Avrupa ve ABD yönetiminde olan Washington'daki çokuluslu fondaki reformların yavaşlığına tepki gösterdi. Financial Times'ın haberine göre liderlerin yaptığı ortak açıklamada, IMF'deki  "ekonomik ağırlıkların daha iyi yansıtılması" ve "gelişmekte olan ülke ve piyasaların daha iyi temsili"ne ilişkin acil ihtiyaca dikkat çekildi.

Açıklamada, "IMF'nin kredi kapasitesinin artırtılmasına yönelik çabaların, ancak kurumun tüm üyelerinin 2010'daki reformları uygulayacağından emin olunursa başarılı olacağını belirtmek isteriz" ifadeleri öne çıktı.

IMF'nin ortakları 2010 yılında oy ağırlıklarını gelişmekte olan ülkelere doğru kaydırılması konusunda anlaşmış; ancak ABD'de bu yasa geçmemişti.

BRICS liderleri batılı ülkeleri aynı zamanda, finansal kriz sonrasında küresel ekonomiyi iyi yönetememekle eleştirdi.

Brezilya Başkanı Dilma Rousseff, batılı ülkeleri, gelişmekte olan ekonomilerin küresel rekabetliliğini azaltan  aşırı genişlemeci politikalar uygulayarak, "parasal tsunami" yaratmakla itham etti.