Advertisement

Case/Shiller Konut Endeksi'nin yaratıcılarından Robert Shiller, ABD'nin konutta Japonya'dakine benzer türde bir durgunluk yaşayabileceğini söyledi. Konut fiyatlarının 5 senedir düşmesinden kaygılandığını belirten Shiller, yıllık ve aylık bazda çok fazla aşağı yönlü baskı olduğunu anlattı ve "Mevsimsel olarak bakıldığında ise gelişmeler yatay seyirden ibaret" dedi.

Şu anki en büyük sorunun konut piyasasının hiç toparlanıp toparlanmayacağı olduğunu söyleyen Shiller, Tüketici Güveni ve istihdamdaki iyimser haberleri hatırlatarak, toparlanma ihtimalinin bulunduğunu aktardı.

Ancak Shiller, ilk evlerini satın almaya hazırlanması gereken gençlerin şu anda aileleriyle yaşamaya devam ettiğine dikkat çekerek, birçoğunun da apartman daireleri ve kiraya başvurduğunu belirtti.

Shiller, Kira ve şehir yaşamına doğru kaymanın, konut fiyatları ve şehir merkezlerinden uzakta yaşanan hayata hiçbir zaman geri dönülmeyeceği anlamına gelebileceğini anlattı.

Fannie Mae ve Freddi Mac ile yaşanan sorunun çözülmediğinin altını çizen ekonomist, yetersiz talebin hükümetten kaynaklandığını söyledi ve konut piyasasının gittikçe daha politize olduğuna dikkat çekerek, bunun "Japonya'daki türde bir durgunluğa" sürükleyebileceğini ifade etti.