Advertisement

Aralık 2011 ve Şubat 2012'deki Avrupa Merkez Bankası'nın uzun vadeli refinansman operasyonu (LTRO) kapsamında bankadan 3 yıllık sınırsız kredi kullanmış olan Avrupa'nın en büyük bankaları, bu yılın sonlarından itibaren kredilerini geri ödemeye hazırlanıyor.

Önümüzdeki 12 ayda toplamda 80-100 milyar euroyu bulacağı tahmin edilen kredi ödemelerinde yer alacak bankalar arasında İtalyan UniCredit, İspanyol La Caixa, Fransız BNP Paribas ve Societe Generale bulunuyor.

AMB Başkanı Mario Draghi yönetiminde gerçekleştirilen likidite operasyonuna Avrupalı bankaların talebi yüksek olmuş, operasyon, Euro Bölgesi piyasalarındaki gerginliği gevşetmişti. Geçtiğimiz Aralık ayında ilki, Şubat ayında da ikincisi uygulanmış olan ucuz kredi operasyonu, toplamda bankalara yüzde 1 faizle 1 trilyon euro dağıttı.

Kredilerin geri ödemesi Aralık 2014 ve Şubat 2015'te başlatılacak. Ancak kurallar kapsamında bankalar ilk 12 ayın ardından geri ödemeye başlayabilir. Bu da bu yılın Aralık ayına işaret ediyor.

Erken geri ödemeler, 2009'da hükümet tarafından kurtarılmalarını geri öderken hızlı davranmış olmasını da hatırlattı.

Bir bankacı, erken ödeme için iki sebep olduğunu söyleyerek, bunlardan ilkini, tüm bankaların 3 yıl sonra ödemeye başlamasının doğru bir yaklaşım olmaması ve ikincisini de 3 yıldan daha uzun vadeli finansmana ihtiyaçları olduğunu ve son aylarda bunu biriktirmekle uğraşılması olarak ifade etti.