Advertisement

ABD'de beklentinin üzerinde gelen Tüketici Güveni ve harcama raporlarının ardından görülen yükselişin, Çin'in kredi kontrollerini gevşetmeyeceğine ilişkin spekülasyon ile dengelenmesi üzerine Asya Borsaları dalgalandı ve kazançlarını azalttı.

Devlet kontrolündeki China Resources Land Ltd., Çin Başbakan Uardımcısı Li Keqiang'ın politika yapıcıların fiyat istikrarına yönelik önlemlerini sürdüreceğini söylemesinin ardından daha erken saatlerde kaydetmiş olduğu kazançları geri verdi ve yüzde 1.3 değer kaybetti. Satışlarının  yüzde 44'ünü Kuzey Amerika'da kaydeden Japon otomobil üreticisi Honda Motor Co., ABD'de tüketici güveninin 1 yılın en yüksek seviyesine tırmanmasının ardından yüzde 2.5 primlendi. NGK Insulators Ltd., yeterli batarya talebini karşılamayabileceğini açıklamasınn ardından yüzde 9.2 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi en azından 10 kez kayıplar ve kazançlar arasında gidip gelmesinin ardından yüzde 0.1'in altında kazançla 126.67'den işlem gögrdü. İlk çeyrekte yüzde 11 yükselerek 2010'un 3. çeyreğinden bu yana en büyük sıçramasına işaret eden endekste, eş sayıda hisse değer kazandı ve kaybetti.

Her şeyin iyi olup da birçok alımın görüldüğü bir dönem olmadığını söyleyen AMP Capital Investors Ltd.'ın Sidney'deki stratejistlerinden Nade Naeimi, büyüme rakamlarında toparlanma görülünceye kadar Çin'in yavaşlamasına ilişkin endişekerin devam edeceğini belirtti. Naeimi, ülkeden  hâlen daha parasal genişleme beklendiğine dikkat çekti.

Asya'daki hisseler bu yıl Japonya, Çin ve Avrupa'daki parasal gevşemelerin büyümeyi destekleyeceğine ilişkin iyimserlik ve ABD'nin ekonomik toparlanmasının hız kazanmasıyla yükseldi. Emlak piyasasının soğutmaya ve ihracat bağımlılığını azaltmaya çalışan Çin'in ekonomik büyüme hedefini düşürmesinin ardından hisselerdeki kazançlar azaldı.