Advertisement

Piyasa uzmanları, İMKB 100'ün geçen haftayı olumlu gelişmelerle yüzde 1,6'lık artışla tamamladığına değinerek, bu haftanın iç ve dış gelişmeler ışığında değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Borsa uzmanı Arif Ünver, piyasalarda geçtiğimiz hafta İMKB 100 endeksinin haftayı yaklaşık yüzde 1,6'lık artışla, 62 bin 423 seviyesinde kapattığını hatırlatarak, hafta genelinde, Moody's ve S&P'nin Türkiye'nin güçlü yapısına işaret edip, not artırımı için takipte oldukları yönündeki beyanatlarının, İMKB'nin güçlü bir seyir izlemesini sağladığına değindi.

Arif Ünver, yurt dışı borsalar hakkında, Bernanke'nin, ''istihdam piyasasının iyileşmesi için gevşek para politikasının devam edeceği'' açıklamaları, Dow Jones endeksinin, hafta genelinde yüzde 1 civarın da bir artışla, 13 bin 282 seviyesinde tamamlamasında en büyük etken olduğunu, Avrupa tarafında ise borç krizinin borsalar üzerindeki etkisini devam ettirdiğini belirterek, Avrupa'nın önde gelen borsası Alman DAX endeksinin hafta genelinde yüzde 0,7'lik bir düşüşle, 6 bin 946 seviyesinde kapandığını dile getirdi.

Yeni haftaya ilişkin beklentilerine değinen Ünver şunları kaydetti:

''İMKB'nin yön tayininde, içeride artan petrol fiyatları ve bunun etkisiyle, artan enerji maliyetlerinin olası etkileri, açıklanacak 2011 yılı GSYİH ve Mart ayı enflasyon oranları, dışarıda ise ABD'de bu hafta açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verileri, Euro Bölgesi faiz kararı ve hafta ortasında Avrupa Merkez Bankası'nın yapacağı basın toplantısı yakından izlenecektir ve bu bahsettiğimiz gelişmeler, hafta genelinde piyasaların yön belirlemesinde etkili olacaktır. İçerde ve dışarıda çok yoğun bir veri akışının olduğu bir haftaya başlıyoruz.

İMKB 100 endeksinin, hafta genelinde, saydığım etkenlere göre şekil bulacağını öngörmekteyiz. Teknik olarak, olası olumlu senaryoda ilk etap 63 bin seviyeleri ilk direnç olarak, olası olumsuz gelişmelerde, 61 bin 500 seviyeleri ilk destek noktaları olarak ön plana çıkıyor. ABD istihdam verilerinde pozitif rakamlar ve Avrupa Merkez Bankası'ndan piyasalara moral geldiği takdirde, 63 bin seviyeleri geçilirse İMKB 100'de hedef 64 bin 500-65 bin aralığı olabilir, bu seviyelerinde kırılıp yeni zirve olması için daha güçlü sebeplerin olması kaçınılmaz. Olumsuz senaryoda, 61 bin 500 seviyesi kırılması durumunda 60 bin psikolojik destek seviyesi olarak ön plana çıkıyor. Sonuç olarak içerde petrol fiyatlarını, açıklanacak 2011 yılı GSYİH ve Mart ayı enflasyon rakamlarını izlerken, dışarıda ise ABD istihdam verileri ve Avrupa Merkez Bankası'nın karar ve açıklamalarını izlemeye devam eden ve buna göre yön arayan bir İMKB 100 endeksi beklemek doğru olabilir.''

Ünver son olarak, geçtiğimiz üç aylık süreçte İMKB 100 endeksinin yaklaşık yüzde 20'nin üzerinde bir yükseliş yaşadığı unutulmadan sürecin takip edilmesi gerektiğini vurguladı.